De ditter uzayında klasik spinli parçacığın dinamiği
Dynamic of particle with classic spin in de sitter space
  1. Tez No: 172408
  2. Yazar: ULAŞ GÜLYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET DE SİTTER UZAYINDA KLASİK SPİNLİ PARÇACIĞIN DİNAMİĞİ ULAŞ GÜLYURT Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuri Ünal Mayıs 2006, 41 Sayfa Bu çalışmada, klasik spinli parçacıkların kütle çekimi altındaki davranışlarını türetmek için, daha önce spinsiz parçacıklar için geliştirilmiş ve Myun ve Lee tarafından derlenmiş olan yaklaşım kullanıldı. Bu yaklaşım, spinli parçacıkların dinamiğine genişletilirken, sadece gravitasyonel kuvvetler dikkate alınarak araştırıldı ve (4+1) boyutlu fiziksel sistemler düşünüldü. ANAHTAR KELİMELER: de Sitter uzayı, lagranjien, Dirac Matrisleri ve Metrik, Gömme işlemi. JÜRİ: Prof. Dr. Nuri Ünal (Danışman) Prof. Dr. Zeki Aslan Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin /N
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DAYNAMIC OF PARTICLE WITH CLASSIC SPIN IN DE SITTER SPACE ULAŞ GÜLYURT M.Sc. in Physics Adviser: Professor Dr. Nuri Ünal May 2006, 41 Pages In this study, to derive the behavior of particle with classical spin under the gravitation force, the appoach which is developed and compiled by Myung and Lee for particle with no spin is employed. This approach when it is developed to the particle with spin, is just gravitational forsce is in deferenced to studied and the pysical system is assumed with (4+1) dimensional. KEY WORDS: de sitter space, lagrangien, Dirac matrices and metric, Emmbeding JURY: Prof. Dr. Nuri Ünal (Damşman) Qj^H _^7 Prof. Dr. Zeki Aslan t^ ~ ^ rpp- y Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin ^0^^^