Gazipaşa (Antalya) florası üzerine bir araştırma
A research on the flora of Gazipaşa, (Antalya)
- Tez No: 172410
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET GAZİPAŞA (ANTALYA) FLORASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Canan BAÇ Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Nisan 2006, 168 sayfa Bu çalışma, Gazipaşa (Antalya) florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından Eylül 2003-Eylül 2005 tarihleri arasında 1150 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan 1150 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 96 familyaya ait 354 cins ve 575 tür tespit edilmiştir. Toplam takson sayısı ise 591'dir. Tespit edilen taksonlardan 12 tanesi C4 karesinden ilk kez toplanmıştır. Teşhis edilen türlerin 1'i Pteridophyta, 574'ü ise Spermatophyta divisiosuna aittir. Spermatophyta divisiosuna ait türlerin 9 tanesi Gymnospermae, 565 tanesi de Angiospermae alt divisiosuna aittir. Angiospermae alt divisiosundan 471 'i Magnolîopsida, 94 tür ise Liliopsida sınıfına dahildir. Alandaki endemik tür sayısı 57 (% 9.91) 'dir. Toplam türlerin 146'sı (% 25.39) Akdeniz elementi, 33'ü (%5.73) Iran-Turan elementi, 10'u (% 1.73) Avrupa-Sibirya elementi ve 386'sı (%67.13) ise çok bölgeli veya fıtocoğrafik bölgesi bilinmeyen türlerdir. Araştırma alanında tür sayısı bakımından en büyük familya Fabaceae, en büyük cins ise Vicia cinsidir. ANAHTAR KELİMELER : Flora, Gazipaşa, Vejetasyon, Endemizm. JÜRİ : Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Yrd. Doç. Dr. R. Süleyman GÖKTÜRK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE FLORA OF GAZİPAŞA, (ANTALYA) Canan BAÇ M.Sc. in Biology Adviser: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL April, 2006, 168 Pages In this study, flora of Gazipaşa has been investigated. In research area, 1150 samples were collected between September 2003-September 2005. Analysis of collected samples reveoled that 96 family, 354 genera and 575 species have been identified. Number of total taxon is 591. Twelve of taxons have been collected for the first time in C4 square. In analyzed specieses, 1 species belong to Pteridophyta divisio and 574 species belong to Spermatophyta divisio. 9 species beloning to Spermatophyta divisio are Gymnospermae while 565 are beloning to Angiospermae subdivisio. 471 species beloning to Angiospermae subdivisio are Magnoliopsida whereas 94 species are beloning to Liliopsida. The number of endemic species in the research area is 57 (%9.91). Among the analyzed species 146 (%25.39) are Mediterranean element, 33 (%5.73) are Irano-Turano element, 10 (% 1.73) are Euro-Siberian element, 386 (%67.13) are poly regional or are species whose phytogeographical regions are unknown. In investigated area, Fabaceae is the biggest family on the base of species and Vicia is the biggest genera. KEY WORDS : Flora, Gazipaşa, Vegetation, Endemism. COMMITTEE : Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Prof. Dr. Ibrahim BAKTIR Asst. Prof. Dr. R. Süleyman GÖKTÜRK u