Farklı renklerdeki multiflament uzatma ağlarının av kompozisyonlarının ve av verimliliğinin karşılaştırılması
The comparison of catch composition and efficiency of multiflament trammel nets in different colours
  1. Tez No: 172413
  2. Yazar: TURHAN KEBAPÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENKMEN BEĞBURS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada farklı renklerdekieki multifilament fanyalı uzatma ağlarının av kompozisyonları ve av verimleri araştırılmıştır. Çalışma Antalya Körfezi 'nde yer alan Boğazkent'te gerçekleştirilmiş ve beyaz, kırmızı, yeşil renkli ağlar kullanılmıştır. Bir yıllık periyotta ayda üç kez olmak üzere toplam 36 avcılık operasyonundan elde edilen veriler doğrultusunda beyaz, kırmızı ve yeşil renkli ağların av kompozisyonları ve av verimleri belirlenmiştir. Çalışma sonunda tüm ağlarda toplam 3878 birey yakalanmıştır. Bunların 1292'si beyaz renkli ağlardan, 1290'ı kırmızı renkli ağlardan, 1296'sı da yeşil renkli ağlardan elde edilmiştir ANAHTAR KELİMELER: Fanyalı Uzatma Ağları, Tür Kompozisyonu, Av Verimi
Özet (Çeviri)
In this study, catch composition and efficiency of multiflament trammel nets in different colours were investigated. The study was conducted in Boğazkent in Antalya Bay. White, red and green coloured nets were used. In the study catching composition and catching efficiency of white, red and green trammel nets were determined. 3 fishing operations were carried out monthly and 36 fishing operations were carried out total y for data gathering. In the end of the study 3878 specimen were caught. 1292 of them were caught by white trammel nets, 1290 of them were caught by red trammel nets and 1296 of them were caught by green trammel nets. KEY WORDS: Trammel Nets, Catch Composition