Farklı renklerdeki LED ışıkların Rhododendron luteum Sweet. tohumlarının çimlenmesi üzerine etkileri
The effects of LED ligths in differnet colours on germination of Rhododendron luteum Sweet. seeds
- Tez No: 523263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHADIR ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Işık enerjisi tarımsal üretimde en önemli etmenlerden biridir. Işık bitkilerin büyüme ve gelişmelerinde ışıklanma süresi, ışığın şiddeti ve ışığın dalga boyu olmak üzere üç önemli ekolojik özelliği ile etki etmektedir. Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte güneş ışığına takviye olarak veya kapalı ortamlarda ışık kaynağı olarak yapay ışıklar kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan en son teknoloji ürünü yapay ışık kaynağı ise Işık Yayan Diyotlar (LED)' dır. Bu araştırma farklı renklere sahip (Gün ışığı LED, Mavi LED, Kırmızı LED ve Mavi LED+Kırmızı LED (%50+%50)) LED ışıklarının R. luteum tohumlarının çıkış oranları ve fide gelişimleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. LED ışıkları, köpük kaplarda asidik torf üzerine yüzeysel olarak ekilen tohumlara 16/8 saat (ışık/karanlık) şeklinde uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen çıkış oranları veriler değerlendirildiğinde Gün ışığı, Kırmızı LED, Kırmızı+Mavi LED, Mavi LED ışıklarda çıkış oranı sırasıyla (%61, %45.66, %43, %35) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Light energy is one of the most important factors in agricultural production. The light period in the growth and development of plants affects the three important ecological features of light, the intensity of light and the wavelength of light. Artificial lights are used as a supplement to sunlight with the ever-developing technology or as a light source in indoor environments. The state-of-the-art artificial light source used for this purpose is Light Emitting Diodes (LED). This research was conducted to determine the effect of LED lights on the emergence rates of R. luteum seeds and on seedling development with different colors (Daylight LED, Blue LED, Red LED and Blue LED + Red LED (50% + 50%)). The LED lights were applied to the seeds grown on the acidic peat in foam cups superficially in the form of 16/8 hours (light / dark). The output rates of Daylight, Red LED, Red + Blue LED and Blue LED light were determined as 61%, 45.66%, 43%, 35%, respectively.