Genelleştirilmiş hardy toplamları
Generalized hardy sums
- Tez No: 172418
- Danışmanlar: PROF.DR. VELİ KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET GENELLEŞTİRİLMİŞ HARDY TOPLAMLARI Mümün CAN Doktora Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Veli KURT Haziran 2006, 54 Sayfa Bu çalışmada, Theta fonksiyonlarının logaritmik dönüşüm formüllerinde görü len Hard)' toplamları, dönüşüm formülleri yardımı ile genelleştirilmiştir. Genelleştiril miş Hardy toplamlarının sağladıkları reciprocity bağıntıları dönüşüm formülleri yardımı ile bulunmuş, bazı özellikleri incelenmiş ve trigonometrik seriler ile Dedekind toplamı cinsinden ifadeleri verilmiştir. Ayrıca, elde edilen bu toplamlar Dirichlet karakteri ile genelleştirilip sağladık ları reciprocity bağıntıları dönüşüm formülleri yardımıyla ispatlanmış, bazı özellikleri incelenmiş ve karakter Dedekind toplamı cinsinden ifadeleri verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Dedekind Toplamları, Hardy Toplamları, Bernoulli Polinomları, Euler Polinomları. JÜRİ: Prof. Dr. Veli KURT Prof. Dr. İlham ALİEV Prof. Dr. İsmail Naci CANGÜL Yrd. Doç. Dr. Yılmaz ŞİMŞEK Yrd. Doç. Dr. Melike B. YÜCEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENERALIZED HARDY SUMS Mümün CAN Ph.D. in Mathematics Adviser: Prof. Dr. Veli KURT June 2006, 54 Pages In this work, Hardy sums, arising in the transformation formulas of logarithms of theta functions, are generalized by using transformation formulas. Several properties of these sums are given and the connections between trigonometric series and Dedekind sums are derived. The reciprocity laws satisfied by these sums are obtained by employing the transformation formulas. Furthermore, the character generalizations of generalized Hardy sums are pre sented and the corresponding reciprocity laws are given. Several properties of this gen eralization are investigated and the connection between Dedekind character sums is derived as well. KEY WORDS: Dedekind Sums, Hardy Sums, Bernoulli Polynomials, Euler Polynomials. COMMITTEE: Prof. Dr. Veli KURT Prof. Dr. İlham ALİEV Prof. Dr. Ismail Naci CANGÜL Asst. Prof. Dr. Yılmaz ŞİMŞEK Asst. Prof. Dr. Melike B. YÜCEL n