Dedekind ve hardy toplamlarının genelleştirilmesi
- Tez No: 28448
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
II ÖZ Bu çalışmadaki amaç Dedekind ve Hardy toplamlarının temel özelliklerini daha geniş bir şekilde incelemektir, ilk olarak Dedekind ve Hardy toplamlarının ardışık; Farey kesirleri yardımıyla genelleştirmeleri yapıldı. Sonra Dedekind ve Hardy toplamları arasındaki bağıntılar incelendi. Hardy toplamları, Dedekind toplamları ve. Bernoulli sayıları cinsinden ifade edilerek genelleştirildi. Son olarakta, \ Polinomlar için tanımlanmış olan üçlü-terim bağıntısına türev operatörleri uygullanarak, Hardy toplamlarının üçlü-terim bağıntıları verildi. Buradan aynı yöntem kullanılarak Hardy toplamların da s3(h,k) ile S4
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main purpose of this study is to extensively investigate the basic properties of Dedekind and Hardy sums.- Firstly, Dedekind and Hardy sums are generalized with the and of adjacent Farey fractions. After, the relations between Dedekind and Hardy sums are established. Hardy sums are generalized by stating in terms of Dedekind sums and Bernoulli numbers. At the end, by applying derivative operators to the three term relations defined for polynomials, the three term relations for Hardy sums are obtained. By using the same method, we find the reciprocity relations between s3(h,k) and s4(h,k).