Genelleştirilmiş Morrey uzaylarında Hardy-Littlewood maksimal operatörü ve Calderon-Zygmund singüler integral operatörünün sınırlılığı
Boundedness of the Hardy-Littlewood maximal operator and the Calderon-Zygmund singular integral operators in the generalized MÖorrey spaces
- Tez No: 779523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ULUSOY ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde daha sonraki bölümlerde gerekli olan temel kavramlar, tanımlar ve teoremler, Hardy-Littlewood maksimal operatörü, Calderon-Zygmund singüler integral operatörü verilmiştir. Üçüncü bölümde, Morrey uzaylarında Hardy-Littlewood maksimal operatörü ve Calderon-Zygmund singüler integral operatörünün sınırlılıkları verilmiştir. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş Morrey uzayları, genelleştirilmiş Morrey uzaylarında Hardy-Littlewood maksimal operatörünün sınırlılığı ve genelleştirilmiş Morrey uzaylarında Calderon-Zygmund singüler integral operatörünün sınırlılığı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the basic concepts and definitions required in the following chapters and Hardy-Littlewood maximal operator, Calderon-Zygmund singular integral operator are given. In the third chapter, the boundedness of the Hardy-Littlewood maximal operator and Calderon-Zygmund operator in Morrey spaces are given. In the fourth chapter, generalized Morrey spaces, the boundedness of the Hardy-Littlewood maximal operator in generalized Morrey spaces and the boundedness of Calderon-Zygmund Singular Integral operator in generalized Morrey spaces are given.