Tavuk ve horoz yaşının döllülük üzerine etkisinin sperm-yumurta interaksiyon testi ile değerlendirilmesi
Assessing the effect of age on laying breeder fertility by quantifiying sperm: Egg interactions
  1. Tez No: 172464
  2. Yazar: MEHMET ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZGE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET TAVUK ve HOROZ YAŞININ DÖLLÜLÜK ÜZERİNE ETKİSİNİN SPERM-YUMURTA İNTERAKSİYON TESTİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ ERGÜN, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. özge ALTAN Bu çalışmada, Ross 308 genotipine ait damızlık yumurtacı sürüde yaşa bağımlı olarak sperm-yumurta interaksiyon testin uygulanmıştır. Sürü döllülüğü hakkında yumurta yumurtlandığı anda döllülük tahminleme imkânı sunan bu yöntemde iç perivitellin zarındaki spermlerin açtığı delik sayıları saptanarak genç ve yaşlı sürülerde döllülük performansları değerlendirilmiştir. Denemeler ana grup olarak yaz ve kış olmak üzere iki farklı zaman diliminde yapılmış olup, bu gruplar da kendi içerisinde genç (26, 27, 28 haftalık) ve yaşlı (47, 48, 49 ve 62 haftalık) sürüler olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. Sürüler deneme boyunca serbest (ad libitum) olarak beslenmiş ve tam çevre denetimli kümeslerde barındırılmıştır. Genç ve yaşlı sürülerden her hafta 30 adet yumurta örneklenerek sperm-yumurta interaksiyon analiz yöntemi uygulanarak iç perivitellin zarı üzerinde spermlerin açmış olduğu delikler sayılmıştır. Deneme gruplarından elde edilen sperm delik sayıları Kruskal - Wallis analizi ile dölülük oranları arc-sin transformasyonundan sonra tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Deneme sonuçları genç (%72.8) ve yaşlı (%73.2) sürülerde döllülük oranları bakımından önemli bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Ancak genç sürülerde sperm delik sayısına ait medyan değeri (94.0), yaşlı sürülerdeki değerlerden (66.0) önemli düzeyde (p=0.003) yüksek olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, grupların döllülük performanslarının değerlendirilmesinde, geleneksel döllülük oranı yerine sperm delik sayısının kullanılmasının daha hassas bir ölçüt olarak kullanılabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Anahtar kelimeler; yumurtacı damızlık, perivitellin zarı, yaş
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSING THE EFFECT OF AGE ON LAYING BREEDER FERTILITY BY QUANTIFYING SPERM:EGG INTERACTIONS ERGÜN, Mehmet MSc. In Agriculture Engineering Supervisor : Prof. Dr. Özge ALTAN In this study, assessing the effect of age on laying breeder fertility by quantifying sperm-egg interactions used the Ross 308 breeder. In this method that provides the opportunity to assess the flock fertility when egg is just laid, sperm holes at inner perivitelline layer were counted and fertility performance of young and old flocks was evaluated. The experiments were concluded within two different time frames; one of them was concluded in summer season and the other one was concluded in winter time, these two groups were also divided into two subgroups including the young ( 26, 27, 28 weeks old ) and the old (47, 48, 49, 62 weeks old) flocks. Birds were fed ad libitum during the trail period and flocks were housed at full environmentally controlled coops. 30 eggs were taken from each young and old groups and were subjected to the sperm-egg interaction analysis method and then the sperm holes at the inner perivitelline layer were counted. The number of sperm holes observed in each trial groups was analyzed on the basis of one way anova variance using Kruskal - Wallis statistical analysis method after arc-sin transformation. Experiment results showed that there was not significant difference between the young ( %72,8) and old ( %73,2) flocks as regards to fertility range. However, it was determined that median value of sperm hole numbers in young birds ( 94,0 ) was significantly higher than the value in old birds ( 66,0 ). This result show that, method of counting the sperm holes may be used as a more sensitive criteria for use in assessing the fertility performances of the groups, rather than the traditional fertility rate. Key words; layer breeder, perivitelline layer, age.