Yumurtacı damızlık bir sürüde yumurta ağırlığının kuluçka randımanı ve civciv ağırlığı üzerine etkisi
Effect of egg weight on hatchability and chick weight of layer breeder
  1. Tez No: 67544
  2. Yazar: TÜLAY AYŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı yumurtacı ebeveyn bir sürede yumurta ağırlığının kuluçka sonuçları ve civciv ağırlığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu arada sürü yaşının da etkisi irdelenecektir. Kahverengi yumurtacı bir hibrit olan Isabrown'nun ebeveyn sürüsü (toplam 11833 adet tavuk ve 1520 adet horoz) derin altlık üzerinde barındırılmış ve standart bakım ve besleme koşulları sağlanmıştır. Kırksekizinci. 52. ve 56. haftalarda 3 gün süresince toplanan yumurtalar 5 ağırlık sınıfına ayrılmıştır (45-49, 50-54, 55-59, 60-44, 65-69 g) daha sonra her gruptan rastgele seçilen 126 yumurta (her zaman tüm ağırlık gruplarında 126'ya ulaşmak mümkün olmamıştır) deneme materyalini oluşturmuştur. Seçilen yumurtalar oda tipinde otomatik kuluçka makinasında bu dönemi geçirmiştir. Onsekizinci günde döllülük kontrolü yapılmış ve yumurtalar çıkış kısmına aktarılmıştır. Çalışmada saptanan ölçütler döllülük, döllü yumurtalardaki çıkış gücü. kuluçka randımanı ve civciv ağırlığıdır. Sürü yaşı ile yumurta ağırlığının kuluçka sonuçları üzerindeki etkisini ortaya koymak için varyans analizi uygulanmış, gruplar arası farklılığın önemli olması durumunda ise Duncan test yapılmıştır. Ele alınan tüm ölçütler bakımından sürü yaşının etkisi önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT of EGG WEIGHT on HATCHABILITY and CHICK WEIGHT of LAYER BREEDER The objective of this study is to examine the effect of egg weight on hatching results and day-old chick weight of layer breeder. In additon, the influence of flock age was also examined. The brown layer breeder (Isabrown) flock (total 11833 hen and 1520 cocrel) were reared on floor and maintained under standerd husbandry conditions. Eggs were collected at 48,52ntl and 56th weeks of age, for three consecutive days. Total eggs collected at each sample time were grouped according to weight (45-49,50-54, 55-59, 60-64, 65-69 g). Then, 126 eggs were randomly sampled from each -weight group (some times less than). The eggs sampled were incubated in the room typed incubator with electronic control system. The eggs were transferred from the incubating compartment to the hatching part at 1 8th days of incubation, and during this transfer, eggs were candeled to indentify infertiles and dead embrios. Fertility and mortality of first 18 days and last three days, hatchability of fertile eggs and of total eggs were set on incubator, day-old chick weight were determined. The data were subjected to analysis of variance to determine the effects of flock age and egg weight, group means were compaired by Duncan's test when significant F values were obtained. The effect of flock age on all criteria were not significant. For different egg weight groups (45-49, 50-54, 55-59, 60-64 and 65-69 g) fertility were resp. 76.55, 89.15, 89.42, 91.01 and 90.48 % (P< 0.01); mortality (for 21 days)were 18.84, 17.72, 14.82, 14.02, and 22.22 % ; hatch ability (of fertile egg) were 81.89, 84.36, 87.22, 89.57and 79.23 % and hatchability of total eggs set on incubation were 57.71, 71.43, 74.60, 76.98 and 68.25 % (P< 0.05). Day-old chick weight avaraged 29.90, 32.54, 35.32, 38.71and 41.59 g (P< 0.01 Respectively. The lowest fertility was in the 45.49 g egg weight group. The heaviest egg weight group were shown the highest mortality. The best hatchability (of fertile and all eggs ) was obtained in the 55-59 g and 60-64 g egg weight groups.