Beta cephei türü değişen yıldızlar
The cephei variable stars
  1. Tez No: 172467
  2. Yazar: HAKAN BİLMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET BETA CEPHEI TÜRÜ DEĞİŞEN YILDIZLAR BİLMİŞ, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Can AKAN Ocak 2006, 73 sayfa Bu çalışmada biri ? Cephei yıldızlarım ve ? Cephei adaylarım içeren iki liste verilmiştir. Bu listeler ? Cephei yıldızlarının gözlemsel ve kuramsal H - R dizgelerindeki bölgesi, ? Cephei yıldızlarının evrim durumları, dönem- ışıtma ve dönem - ısıtma - renk bağıntıları ve zonklama modlarının gözlemsel tanımlaması gibi konuların tartışılmasında kullanılmıştır. Bu çalışmada ayrıca ? Cephei türü yıldız zonklamalarının uyartılmasından sorumlu olan donukluk kurgusunun kuramsal keşfi de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE BETA CEPHEI VARIABLE STARS BİLMİŞ, Hakan MSc in, Astronomy and Space Sciences Department Supervisor : Prof. Dr. M. Can AKAN January 2006, 73 pages In this work; two lists are presented, one containing p Cephei stars, and the other, ? Cephei suspects. These lists then serve as a basis for discussing such topics as the location of ? Cephei stars in the observational and theoretical H - R diagrams, the evolutionary state of these stars, the period - luminosity and period - luminosity - color relations, and observational identification of pulsation modes. The paper also includes references to recent work connected with the theoretical discovery that an opacity mechanism is responsible for the excitation of ? Cephei-star pulsations.