Çukurova bölgesi tuzlu ve alkali topraklarının oluşumu, dağılımı ve özellikleri
  1. Tez No: 172505
  2. Yazar: ALİ YÜZGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
- 1 - öz Bu çalışmada, Çukurova Bölgesinde bulunan ve değişen düzeylerde tuzluluk ve alkalilik içeren toprakların ya yılış alanları, kimyasal özellikleri ve oluş nedenleri araştırılmıştır. Tuzlu topraklar daha çok çalışma alanının denize yakın çukur kesimlerinde geniş alanlar kapladığı ancak ESP değerinin % 15' den az olması nedeniyle alkaliliğin kayda değer bir sorun olmadığı sonucuna varılmıştır. Genelde klor} sodyum, kalsiyum ve magnezyum'un tuzlarının birikimi görülmektedir. Sodyumun katkısı çalışma alanının kıyı kesimleri ne yaklaşıldıkça artmaktadır. Tuzun profildeki dağılımında mevsimsel değişiklikler olduğu da farklı zamanlarda yapılan örneklemelerle saptanmıştır. En fazla artışın olduğu katman ile tabansuyu derinliği arasında yakın bir ilişki bulunmuş tur.
Özet (Çeviri)
- 2 - - ABSTRACT In this research the formation of the soils having salinity and alkalinity in the Çukurova Region, chemical properties and extension of them have been sutudied. The saline soils are extensive and mainly located at depressions that are close to the Mediterranian coast line. But there are very few soils having more than 15 percent ISP. Thus, the alkalinity is not important problem to mention in the region. The chemical properties of the saline soils of the study area have shown that the soluble /salts that occur in soils consist mostly of various pro portions of the cations such as sodium, calcium and mag nesium and anions mostly chloride. The sodium as a dominant cation is only found in the soils that are very close to the sea and lagoons. The salt distribution in the soil profile and salinity level change seasonally and reach the highest level at the end of the dry season. The s alt increase in the different layers of a soil profile is closely related to the level of the ground water table»