Hazar gölünden alının su ile yapılacak sulamanın Uluova topraklarının özelliklerine yapacağı etkinin araştırılması
- Tez No: 172506
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEKİN BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
- VI - öz Mevcut yeraltı su kaynağı Uluova'daki toplam 22.100 ha' İlk ovanın sulanması iğin yetersizdir. Bu nedenle DSÎ tarafından 1978 yılında yapımına' bağlanan Elazığ-Uluova Pompa Projesi 1985 yılında bitirilerek ovanın 11.600 ha' lık kısmını sulayacaktır. Önerilen sulama sistemine göre Hazar Hidroelektrik Santralından alınacak su, Keban Barajı' ndan alınacak su ile birleştirilerek su lamada kullanılacaktır. Bu araştırmanın amacı, sulamada kullanılacak Keban Barajı ve Hazar Hidroelektrik santralından sağlanacak su oranlarının en uygun ve zararsız şekilde kullanılabilmesini saptamaktır. Bu amaçla, yukarıda belirtilen su kaynaklarından alınan su örnekleri değişik oranlarda karıştırılarak, toprak kolonlarına uygulanacaktır. Sulama amacıyla hazırlanan değişik su karışımlarının uygunluğu deneme toprakları üzerindeki bazı fiziksel ve kimyasal etkilerinin değerlendirilmesi ile belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
- VII - ABSTRACT The subterranean water recerve is not sufficient to irrigate a total of 22.100 ha of land in the Uluova Plain. Therefore 11.600 ha of this land will be irrigated by the Elazığ-Uluova Pump-Irrigation project which have been initiated in 1978 by the State Hydraulic Works. This project will be completed in 1985. According to the pro posed scheme water from Hazar Hydroelectric power plant will be mixed with the water obtained from Keban Dam by pompage, and will be used for irrigation. The objective of this research is to establish the most suitable and harmless proportion of waters from Keban Dam and Hazar Hydroelectric power plants. For this purpose water samples from the above mentioned sources will be mixed in various proportious and will be applied to soil columns. The suitability of various mixtures for irrigation will be determined by evaluating their effects on some physical and chemical properties of the experi mental soils.