Alfabetik veya sayısal sıralı öğrenci bilgi programı
- Tez No: 172541
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM CENGİZ YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu proje bir paket program olarak kullanılmak üzere esnek bir şekilde hazırlanmış tır. Herhangi bir kurumdaki kişilere ait istenilen bilgiler program içindeki formatlara uygun olarak depo edilir. Bu işlem, Örnek olarak alman kişilere ait bilgiler sayfa. 4'de verilen tabloda olduğu gibi kayıt büroları tarafından doldurularak yapılır. Bu şekilde elde edilen bilgiler kaynak programdaki komutlara uygun olarak sistem operatörü tarafından Bilgi Sayar' a yüklenir. İstenilen bilgiler SOYAD-AD sırasına veya kişilere verilen NUMARA sırasına göre liste halinde yazıcıdan alınır. Örnek olarak GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİN' in çeşitli bölümlerinde okuyan 25 öğrenci alındı.Bu öğrencilere ait; 1) Bölüm Kodu 2) Yıl Kodu (Üniversiteye girdiği yıl) 3) Öğrenci No 4) Soyadı 5) Adı 6), Cinsiyeti 7) Aldığı Dersler 8) Af ile Girdiği 9) Ödül Durumu 10) Ceza Durumu İlgili bilgiler kaynak programdaki komutlara göre Bilgisayara yüklendi. Bellekte saklı olan bilgiler; A) Soyad-AD sırasına göre B) Numara sırasına göre yazıcıdan liste halinde alındı. Bu döküm: I) Fen-Edebiyat Fakültesinde kayıtlı bütün öğrencilere göre; II) İstatistik, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümlerinde kayıtlı öğrencilere gör III) 1982, 1983, 1984 ve 1985 yılında Üniversiteye kaydolan öğrencilere göre; yapıldı. Programın bu dökümleri nasıl yaptığı sayfa. 12' de akış seması ile açıklanmaktadır ek bir kişiye ait yukarıdaki 10 çeşit bilgi istenildiğinde başka bilgilere çevrilebilir, Eğer istenirse bu bilgilere başka bilgi çeşitleri eklenebilir. Programın temeli hazırlanırken çok maksatlı kullanılmasına özen gösterilmiştir. -IV-Çalışma alti bölüm halinde düzenlenmiştir. Bu bölümlerde sıra le. aşağıdaki bilgiler işlenmiştir. 0. BÖLÜM : Giriş bölümü olup temel bilgiler verilmiştir. 1. BÖLÜM : Proje hakkında bilgiler verilmiştir. II. BÖLÜM : Ana ve kaynak programlar açıklanmıştır. III. BÖLÜM: Programın AKIŞ ŞEMASI bütün boyutları ile verilmiştir. IV. BÖLÜM : Soyad-Ad sırasına göre liste dökümü yapılmıştır. V. BÖLÜM : Numara sırasına göre liste dökümü yapılmıştır. VI. BÖLÜM : Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde her bir bölümünden rastgele 5 'er öğrenci alınarak uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This project is flexible to be used as a sof tware-rpackage. Required.nformation belonging individuals at any institutions is stored in comformity,'ith formats described in the program. This procedure is done by registration ffices by filling out the information concerning the individuals, taking as a sample the table shown on page 4. Information obtained in this form is loaded to computer by system operator in comformity with commands in the source program. Required information can be obtained form printer in the alphabetical or -numerical order according ta FAMÎLY NAME-FIRST NAME OR NUMBERS given to each person. 25 students from various divisions of faculty of science-literature of GAZI UNIVERSTITY are taken as a sample. Information belonfing to the students; 1) Division Code 2). Year Code (Attandance year) 3) Student number 4) Family Name 5) First Name 6) Sex 7) Courses taken 8) Re-admission with permission 9) Award situation 10) Penalty situation are loaded to computer according to the source program commands. Information stored in the memory according toj A) Alphabetical order of FAMILY NAME-FIRST NAME, B) Numerical order of numbers given to each person is taken from printer in the form of list. This output is constructed according to; I. All registered students in the faculty of science-literature II. All registered students in Statistics, Mathematics, Physics, Chemistry an Biology deportment, III. All students registered at the university in 1982, 1983, 1984 and 1985 The way in which this output is produced by the program is explained in the flowchar presented on page 12. When required, the 10 different categories of information for one person can be converted into other information. If desired, further information can be added. Particular care has been taken in constructing the program to enable it to be used for multi-purposes.