Hüseyin Nihal Atsız'ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı eserlerinin sözlük ve söz varlığı
Vocabulary and dictionary of the two works of Hüseyin Nihal Atsız, which are called Bozkurtların Ölümü and Bozkurtlar Diriliyor
- Tez No: 459494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 490
Özet
Bu tezde, Hüseyin Nihal Atsız'ın, Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı iki eserinin hem sözlüğü hem de söz varlığı hazırlanmıştır. Çalışma, Ön Söz, Kısaltmalar, Sözlüğün Kullanımı ile İlgili Açıklamalar, Hüseyin Nihal Atsız'ın Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri, Sonuç ve Kaynakça kısımlarından başka Sözlük ve Söz Varlığı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Tezin başlangıç kısmında söz, söz varlığı, sözlük, şair/yazar sözlükleri hakkında kısa bilgilerin yanında Hüseyin Nihal Atsız'ın hayatı, edebî yönü, siyasî kimliği ve eserleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Kısaltmalar kısmında, çalışmada kullanılan kısaltmalar gösterilmiş, Sözlüğün Kullanımı ile İlgili Açıklamalar kısmında ise tez ile ilgili bilgi almak veya tezden yararlanmak isteyenler için yardımcı olacak bilgiler verilmiştir. Tezin Sözlük kısmı yazarın eserinde geçen her sözcük tek tek taranarak oluşturulmuş, Türk Dil Kurumunca 2011'de hazırlanan Türkçe Sözlük temel alınarak, anlamı olan sözcükler yazılmış, anlamı olmayan veya açıklaması yetersiz olan sözcükler tarafımızdan anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Söz Varlığı kısmında Nihal Atsız'ın eserlerinde kullanmış olduğu söz varlığı, temel söz varlığı ve yabancı söz varlığı olarak sınıflandırılmış ve alfabetik olarak dizilmiştir. Sonuç kısmında, Hüseyin Nihal Atsız'ın belirlenmiş olan romanlarında, kullanmış olduğu sözcüklerle ilgili birtakım değerlendirmeler yapılmış, sayısal verilere yer verilmiştir. Bir dilin çekirdeğini oluşturan söz varlığı ortaya çıktığı milletin dil zenginliğini sergilemektedir. Bu zenginliği ortaya çıkaracak, ona katkı sağlayacak çalışmaların artması söz varlığını daha da genişletecek ve geliştirecektir. Bu tez, Türk dilinin söz varlığına katkı sağlamak, Türk dilinin zenginliğini göstermek, yazarın söz varlığını belirlemek, sözlük bilimi çalışmalarına veri sağlayabilmek için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this is study, both vocabulary and dictionary of the two works of Hüseyin Nihal Atsız, which are called Bozkurların Ölümü and Bozkurtlar Diriliyor have been prepared. This study consists oftwo section; Vocabulary and Dictionary as well as Prologue, Abbreivations, Explanation About Using The Dictıonary, Life of Hüseyin Nihal Atsız, literary identity and works of him, Conclusion and References. At the begining of the thesis, information has been given about the word, the vocabulary, the dictionary, the dictionary of poet/writer as well as life of Hüseyin Nihal Atsız, his literary side, political identity and works of him. In the section of Using Dictionary, it has been informed for ones who want to taking information about yhe thesis ot who want to benefit from thesis. In the section of Dictionary, every word which is used in writer's work has been formed by analyzing one by one. Based upon Turkish Dictionary, lexical items which have got meaning have been written and lexical itemswhich have got no meaning or have got inadequate explanotionhave been studied to explain to meaning by us. Vocabulary which is formed the care of a language reveals languagerichness of that language. Emerging this richness and increasing to contiribute that language will expand and improve the vocabulary . This thesis has been prepared to contibute to vocabulary of Turkish language, to show the richness of Turkish language, to state the vocabulary of writer and provide data for study of lexicology.