Biçerdöverle tahıl hasadında dane kaybının saptanması üzerine bir araştırması
- Tez No: 172545
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. KURTULUŞ DİNÇER, DOÇ. DR. YUSUF ZEREN, DOÇ. DR. YUSUF KIRTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bugün dünyadaki temel sorunlardan biri de açlıktır. Dünya nüfüsunun yaklaşık %35'i bu sorunla yüzyüzedir. Türkiye dünyada buğday üreticisi ve ihracatçısı durumunda bir ülkedir. Biçer döverle hasat sırasında meydana gelen dane kaybı' nın ihraç edebildiğimiz buğday miktarına denk olduğu saptanmıştır. Konunun önemi nedeniyle son yıllarda dane kaybının azaltılması için çeşitli araş t imalar ve çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırmada Ç.U. Ziraat Fakültesi Döner Sermaya İşletmesi Tahıl üretim alanlarının biçer döverle hasadı sırasında meydana gelen dane kayıpları saptanmıştır. Çalışmanın ilgililere faydalı olması dileğimdir.
Özet (Çeviri)
Today one of the main problems in world is starvation Approximately 35 % of the total population is face;. with this vital problem. Turkey is one of the wheat, producing, and exporting countries in the world. losse of grain ocou- red during the harvesting operation is equal our exporta tion wheat. Resently many studies have been making to red uce loss of grain. Because the subject is very importentt İn this experiment losses of grain during the harves ting operation with combine harvester have been fixed! in the field of revalving baget of Ç.U.. agricultural coliage I hope this study would be help full my colleagesc,