Biçerdöverle ayçiçeği hasadı olanakları üzerine bir araştırma
A Research on possibility of sunflower harvesting with combine
- Tez No: 34539
- Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Biçerdöverle Ayçiçeği Hasat Olanakları Üzerine Bir Araştırma Göksel EVCİ T.K.Bakanlığı Malkara Üçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1994, Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Prof. Dr. Selçuk Ann Jüri: Doç Dr. Birol Kayişoğlu Bu araştırma; 1992-1993 yıllan arasında Malkara İlçesi Merkez ve Köylerinde tarla çalışmaları şeklinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; Universal Hububat Biçerdöverleri ile ayçiçeğini hasat etmek için yapılabilecek değişiklik, düzenleme ve ayarların tesbit edilmesidir. Bunun sonucunda yapılan hataları önlemek ve dane kaybım azaltmak tezin amacı dahilindedir. Bölgede en çok kullanılan marka ve modeller öncelikle seçilmiştir. Çalışan biçerdöverler üzerinde batör devri, vantilatör devri, dolap hızı ve ilerleme hızı ölçülerek dane kaybı oranlan tesbit edilmiştir. Aynca ayarlardan başka, yapılan değişikliklerde belirlenmiştir.Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1. Bölgedeki biçerdöver modelleri düşük olması nedeniyle, ayarlamalar hassas olarak yapılamamaktadır. Bu nedenle düşük hızla hasat ve bunun sonucunda düşük iş kapasiteleri elde edilmektedir. Biçerdöverlerin ilerleme hızlarının artmasına orantılı olarak hasat edilen üründe dolu dane oram azalmıştır. Ortalama ilerleme hızım 5.2 km/h olarak kullanmak ile daha düşük kullanmak arasında önemli bir fark yoktur. 2. Biçerdöverin batör devri arttıkça kırık ve boş dane oranı da artmıştır. Çalışmalarda batör devri 300-600 d/d değerleri arasında kullamimadığmdan %5'ten daha yüksek kırık dane, yabancı madde oranlan elde edilmiştir. 3. Vantilatör devri ayçiçeği için 600 d/d olmalıdır. Buna uyulmayan biçerdöverlerde kayıp oram yüksek olmuştur. 4. Dolap hızı ilerleme hızından biraz yüksek olmalıdır. Dolabın önüne deflektör konularak dolabın ürüne çarpması ve sapın ayçiçeği tablasına daha yalan bir yerden kesilerek fazla sapın dövme ünitesine girmesi önlenmiş olur. Toplama tavalarının ucuna siyah rulman takılması sapın yıkılmasını azaltmaktadır. 5. Belgeli sürücülerin daha az dane kaybına neden oldukları anlaşılmıştır. Ayrıca sürücüler yeni teknoloji ile üretilmiş biçerdöverlerin kullanılması hakkında yeterince eğitilmelidir. Biçerdöverlerin tabla hareket sistemlerinin koruyucularının takılı olmaması sürücülerin bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Research On Possibility of Sunflower Harvesting With Combine Göksel EVCİ The Ministry of Agriculture and Works of Vilage Malkara County Office Agriculture Engineer Thrace University Technical Science Institute Department of Agricultural Mechanization Supervisor: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1994, Page: Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury: Prof. Dr. Selçuk Ann Jury: Doç.Dr. Birol Kayişoğlu This research was made during 1992-1993 in Malkara and Vilages. The aim of this research was established the changes, prepairing and adjusment to harvest the sunflower with grains combine. In addition, to prevent the mistakes was made and to reduce the loss of grain was aim. The marks and examples of combine that be used much in Malkara was selected. When the combines were operating, forward speed, clinder speed, revulations per minute (RPM) of reel and RPM of fen was measured. In addition the loss of grain was measured. Except of adjustment, the changes that were made was spaded.The results of this experiment are the following : 1. The combines in Malkara are old, so their adjustments can't be make sensitive. Because of this reason, the low speed was used for harvesting, so capasity of work was low. If the forward speed of combines is increased, the rate of whole grain in crop that was harvested, reduces. The best forward speed was 5.2 km/h. Because the lower speed was not effectual about the loss of the grain. 2. When RPM of clinder was increased, the rate of broken grain increased. At the practise, the RPM of clinder was not used between 300-600 RPM, so the rate of broken grain and the rate of foreign material was higher than avaible rates. 3. RPM of fan for sunflower harvesting must be 600 RPM. If this RPM isn't be used the rate of loss is higher. 4. The speed of reel must be higher than the forward speed. The deflector mounted above the catch pans pushes the stalk forward until only the heats remain above the cutter bar. As the heads move below the deflector, the stems contact the cutter bar and are cut just below the head. In front of catch pans was mounted bearing. So the crop was not fallen down because of catch pans. 5. The operatör with certificate was caused the rate of loss lower than the operatör without certificate. The operators must be educated about the new combine technology. The protection of movement system on combine head was not mounted because of uninformed operators.