Fe-17, 1% Ni-O. 85%C alaşımında faz dönüşümü ve birim hücre şekil değişimi
  1. Tez No: 172552
  2. Yazar: ERGÜN KASAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Fe-17,l % Ni-0,85% C alşımında difüzyonsuz faz dönüşümlerinin kristalografik özellikleri ve martensite şekil değişimi incelendi. Martensite ' in gözlenen makros- kobik şekil değişikliği dönüşümlerin difüzyonsozluk özelliğinden kaynaklanır. Martensite kristallerinin habit düzlemi ve austenite ' in dönmesi çalışmanın deney kısmında elektron kırınım metodu ile ölçüldü. Martensite şekil değişiminin doğrultu ve "büyüklüğünün bulunmasında taramalı elektron mikroskop teknikleri kullanıldı. Makroskobik şekil değişikliği Efsic ve Wayman tarafından geliştirilen bir metod kullanılarak bulundu. Şekil değişiminin teorik hesaplanması için özel bir basic programı geliştirildi. Martensite şekil değişimi büyüklüğünün 0,15-0,30 aralığındaki değerleri için deneysel ve teorik sonuçlar arasında iyi bir uyum bulunduğu gözlendi. Çalışmada, şekil değişiminin doğrultusu da tayin edildi ve sonuçların literatürdeki Fe alaşımları için verilenlerle uyum halinde bulunduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT The erystalographic properties and the martensite shape change of the diffusionless phase transformations were studied in Fe-17,1% Ni-0,85% C alloy. Observed macroscopic shape change of martensite is due to the diffusionless nature of the transformations. Habit plane of martensite crystals and orientation of austenite were measured by means of electron diffraction technique during the experimental part of the work. The direction and magnitude of the martensite shape deformation were determined by using electron microscope techniques. Macroscopic shape, change was found by using the method developed by Efsic and Wayman. A special basic programe was also prepared for the theoretical calculation of the shape change. Between the experimental and theoretical results there was a good agreement for the change in 0,15-0,50 interval of the magnitude of the martensite shape deformation. The direction of the shape change was also determined during the work and the results were again in good agreement with those of Pe alloys given in the literature.