Yüksek enerjili elastik hadronik saçılmayı açıklamakta kullanılan kavramlar ve modeller
- Tez No: 172551
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ill Öz Maddenin yapıtaşları arasındaki etkileşmelerin anlaşılmasın da en önemli deneysel ipuçları saçılma deneylerinden gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, saçılma deney verilerinin yorumunda kullanılan kuramsal kavram ve modellerin bir derlemesini yapmaktır. Bu çalışmada, geniş kapsamlı bir literatür taraması yapılarak, saçılma verilerinin (özellikle toplam tesir kesiti, elastik diferansiyel tesir kesiti, saçılma genliğinin gerçel kısmının sanal kısma oranı verileri) tasvirinde ve yorumunda kullanılan, saçılma genlikleri ve tesir kesitleri, Mandelstam değişkenleri, S-matrisi, bu matrisin üniterlik, çaprazlık ve analitiklik özellikleri gibi kavramlar ve potansiyel saçılma teorisi ve Regge teorisi gibi kuramlar derlenip, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The most important experimental clues for the undertanding of the interactions between building blocks of matter come from the scattering experiments. The purpose of this study is to review the theoretical concepts and models used in the interpretation of the data from the scattering experiments. In this work an extensive literature survey has been made to review the concepts like scattering amplitude and cross-sections, Mandelstam variables, S-matrix, crossing, analyticity and unitarity properties of this matrix and the theories like the potential scattering and Regge theories used in the description and interpretation of the scattering data (especially the total cross sections, elastic differential cross sections and the ratio of the real part of the scattering amplitude to the imaginary part)