Daday-Devrekani masifi kuzeyindeki Büyükçay-Elmalıçay granitik sokulumu
  1. Tez No: 172665
  2. Yazar: DURMUŞ BOZTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Daday -Devrekani masifi kuzeyinde yüzeylenen Büyükçay- Elmalıçay sokulumu ve çevresindeki kayaçlar jeolojik, mineralojik-petrografik ve jeokimyasal yönden incelenmiştir. Büyükçay-Elmalıçay sokulumu granitoyid karakterindedir ve Doggerde sokulum yaptığı Liyas yaşlı Börümce formasyonunda yoğun kontakt metamorfizma etkisi yaratmıştır. Söz konusu kontakt metamorfik kayaçlar genellikle albit-epidot hornfels ve kısmende hornblend-horn- fels fasiyesi koşulları altında meydana gelmişlerdir. Granitik sokulum yerkabuğunun derinliklerinde sedimanter kökenli bir ana kaynak malzemenin ultrametamorfizması sonucu oluşan granitik bileşimli magmanın, yükselerek yerkabuğunun sığ derinliklerinde diferansiyel kristallenmeye uğraması sonucu meydana gelmiştir. Daha sonraki evrelerde otohidrotermal aktivasyon etkisiyle sodyum bakımından zenginleşmiştir. Sokulum, yaklaşık olarak 4-5 km derinlikte gerçekleşmiş ve çevre kayaçlarında en fazla 520-550 °c arasında ısı yükselmesi meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the Büyükçay-Elmalıçay intrusion outcropped on the north ern part of the Daday-Devrekani massif and surrounding rocks are inves tigated geologically, mineralogical-petrographically and geochemically. The Büyükçay-Elmalıçay intrusion has a granitoid charactere and intruded into the Börümce formation of Liassic age during Dogger. It causes an intensive contact metamorphic aureols. These contact me- tamorphic rocks were formed generally on the albite-epidote hornfels and partly hornblende-hornfels facies conditions (temperature approxi mately 520-55Oc). Magmatic melt of granitic composition has been derived from sedimantary source material by means of ultrametamorphic conditions that occured in the deeper parts of earth's crust and subsequently ri- sed to the shallow depths (approximately 4-5 km). Büyükçay-Elmalıçay granitic intrusion had formed by the crystallization differentiation of this magmatic melt. But there was a contamination by the later auto- hydrothermal activation processes which caused enrichment in ^0 content of this intrusion.