Performans değerleme sistemlerinden hedef bazlı performans değerleme yöntemi ve bir satış örgütünde hedef bazlı performans değerleme sisteminin kurulması
- Tez No: 172666
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET İnsan kaynakları yönetimine olan stratejik bakış açısının önem kazanmasına paralel olarak performans değerlemenin de önemi giderek artmıştır. Performans değerleme işletmeler için bir yol haritası niteliğindedir. İşletmeler için hayati önem taşıyan vizyon, misyon gibi kavramların somuta indirgenmesi için gerekli olan bir araçtır. Bu açıdan bakıldığında performans değerlemenin sadece bir ölçüm faaliyeti değil işletmelerin uzun dönemde var olmak istedikleri noktayı belirginleştirmeye yarayan stratejik bir unsur olduğunu söylemek mümkündür. Nihai amaç aynı olmakla birlikte, günümüzde pek çok işletmede farklı performans değerleme yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamıza konu olan Hedef Bazlı Performans Değerleme bu yöntemlerden en çok rağbet görendir. Yöntem çalışanların somut hedefler karşısında üst düzeyde motive oldukları fikrine dayanmaktadır. Bu çalışmada Hedef Bazlı Performans Değerleme yönteminin bir satış örgütüne uygulanması üzerinde durulmuş ve belirlenen firmanın kurumsal kültürüne uygun bir performans değerleme sistemi kurulmaya çalışılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Due to the rise in the importance of human resources management the performance appraisal activities become more important. Performance appraisal activities are some kind of road map for the organizations. They are the devices that makes the important values like mission and vision concrete. In this point of view, it's possible to say that the performance appraisal activities are not only the measurement activities but also the strategical values that makes the point which the organizations want to reach in the future concrete. Although the final aim is the same, many firms are carrying out different ways of performance appraisal. The“Objective Based Performance Appraisal Method”is the most common one. This metiiod depends on the idea of“employees are highly motivated against concrete objectives”. In this study, we tried to design a Objective Based Performance Appraisal System in sale organizaton. IX