Bir finans kuruluşu olan Akbank'ın sanat eserleri koleksiyonunun yeniden değerlendirilmesi için koleksiyon yönetim politikası önerisi
A proposal for a collection management policy for the re-evaluation of the art collection of Akbank, a financial institution
- Tez No: 172673
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. NEVİN BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET BİR FINANS KURULUŞU OLAN AKBANK'IN SANAT ESERLERİ KOLEKSİYONUNUN YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN KOLEKSİYON YÖNETİM POLİTİKASI ÖNERİSİ Dünyada ve Türkiye'de finans kuruluşlarının sanata yaklaşımlarının ve kuruluşların sanat eseri koleksiyonlarının incelendiği bu çalışmada, Türkiye'nin önde gelen finans kuruluşlarından olan Akbank'ın sanat eserleri koleksiyonunun yeniden değerlendirilmesi ve koleksiyon için“koleksiyon yönetim politikası”oluşturulması konulan ele alınmaktadır.“Bir finans kuruluşu olan Akbank'ın sanat eserleri koleksiyonunun yeniden değerlendirilmesi için koleksiyon yönetim politikası önerisi”başlıklı bu tezin amacı; Türkiye sanat ortamında etkin bir yeri olan finans kuruluşlarının sahip oldukları koleksiyonları için“koleksiyon yönetimi”ve buna paralel olarak da“koleksiyon yönetim politikasının”gerekliliğini vurgulamaktır. Özel koleksiyonların doğru yönde gelişimi ve genel durumları açısından bu kavramların gerekliliği savunulmaktadır. Bu gereklilik somut örneklerle Akbank Sanat Koleksiyonu örneğinde ayrıntılı olarak ortaya konmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma doğrultusunda sponsorluk, sosyal sorumluluk, kurumsal imaj, kurum kimliği, koleksiyon yönetimi ve koleksiyon yönetim politikası kavramları anahtar kelimeler olarak verilmektedir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A PROPOSAL FOR A COLLECTION MANAGEMENT POLICY FOR THE RE- EVALUATION OF THE ART COLLECTION OF AKBANK, A FINANCIAL INSTITUTION In this study, which investigates the approaches to art of world and Turkish financial institutions and their art collections, a re-evaluation is made of the art collection of Akbank, a leading Turkish financial institution, and a“collection management policy”is created for their collection. The aim of the thesis titled,“A proposal for a collection management policy for the re-evaluation of the art collection of Akbank, a financial institution”is to develop a“collection management”system for this financial institution which plays an influential role in Turkish artistic circles; parallel to this, the study stresses the need for the development of a“collection management policy.”The paper asserts that this is necessary if the private collections are to develop in a correct direction and for their general state. An effort has been made to demonstrate this requirement by providing detailed concrete examples of works belonging to the Akbank Art Collection. The key words for the concepts discussed in this paper are sponsorship, social responsibility, corporate image, corporate identity, collection management and collection management policy. Vll