Sermaye hareketleri ve krizler üzerindeki etkileri
- Tez No: 172674
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET İktisat teorisinde uluslararası özel sermaye akımlarının, sermayenin bol olduğu sanayileşmiş ülkelerden sermayenin az olduğu gelişmekte olan ülkelere doğru hareket etmesi sonucunda kalkınmaya büyük bir katkı sağladığı ve sermaye girişi yaşanan ülkelerde konjonktür dalgalanmaları boyunca harcamaların düzleşmesine yardımcı olduğu öne sürülmektedir. Son yıllarda meydana gelen gelişmeler bu standart teorinin her iki etkisinin de gerçekleşmediğini göstermektedir. Ulusal ekonomilerin temel dengesizliklerinden doğan finansman gereğini karşılama işlevini yüklenen sermaye hareketleri, küreselleşme sürecinde bu işlevinden hızla uzaklaşmış, faiz-kur arbitrajına dayanarak en yüksek reel getiriyi elde etme amacını taşıyan spekülatif nitelikli para hareketlerine dönüşmüştür. Ayrıca küreselleşme sürecinde adeta kimlik değiştiren sermaye hareketlerinin hacmi de büyüyerek, ödemeler bilançosunun cari işlemler bölümü ile sermaye hareketleri arasındaki güçlü bağlantının büyük ölçüde gevşemesine hatta kopmasına neden olmuştur. Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımının hacimsel büyümesine paralel olarak, bu ülkelerde, oldukça sık görülen mali krizler meydana gelmiştir. 1980'lerin borç krizinin ardından 1990'h yıllar bu türden fiili ya da potansiyel birçok krize şahit olmuştur. Öyle ki dünya üzerindeki küçüklü büyüklü krizler göz önüne alındığında her 19 ayda bir kriz meydana geldiği anlaşılmaktadır. Meydana gelen bu krizlerin yıllık ortalama maliyetinin 100-150 milyar dolar civarında olduğu ve eğer bu krizler meydana gelmemiş olsaydı, son çeyrek asır boyunca gelişmekte olan ülkelerin gelirinin %25 daha fazla olacağı tahmin edilmektedir. Bu gelişmeler sermaye hareketlerine yönelik kontrolleri yeniden gündeme getirmiştir. Bu gelişmeler ışığında, bu çalışmada sermaye hareketlerinin gelişimi ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra, ülkelerin makro dengelerine etkileri ve krizler ile ilişkisi ele alınarak son dönemde dünya genelinde gündeme gelen sermaye kontrollerine Tobin Vergisi' kapsamında değinilecektir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The international private capital flows in the theory of economics from the industrialized countries that have a plenty of capital to the ones with less capital. This has a great contribution to development, and in the countries where there is a capital input, it also assists to stabilization of the expenditures along with the conjunctural fluctuations The developments in the recent years prove that both influences of this standard theory could not be realized. The capital flows which undertake the financing requirements arising out of the fundamental instabilities of the national economies, have left this function in the process of globalization, and turned into speculative nature money movements for the sake of acquiring the highest real revenue based on interest - currency rate arbitrage. Furthermore, in the process of globalization, the capital movements, changing their identities, have increased in volume, an the strong ties between the current account part of the balance of payments and capital movements have to a great extent loosened. Parallel to the volumetric growth of the capital flow towards the developing countries, frequent financial crises were faced in those countries. Following the debt crisis of the 1980s, the 1990s have witnessed many actual or potential crises of that size. Considering the large or small crises in Turkey, one crisis takes place per 19 months. The annual average cost of these crises is from 100 to 150 billion USD, and if such crises would not have taken place, the income of the developing countries through the last quarter century would be 25% higher. These developments have made the controls on the capital movements one more time into the agenda. Under the light of these, after analyzing the development of capital movements in detail, and considering their influence on the macro balances of the countries as well as the relation with crisis, the capital controls which have become an issue recently, will be mentioned under the scope of“Tobin Tax”.