Kütüphane ve enformasyon merkezlerinde telif hakları sorunu
  1. Tez No: 172703
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL YONTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
öz Bu tezin amacı, kütüphane ve enformasyon merkezlerinde karşılaşılan telif hakkıyla ilgili sorunları belirlemek ve bu sorunların çözümü konusunda öneriler sunmaktır. Bu amaçla, tezin birinci bölümünde telif hakkının tanımları, kapsamı ve içeriği ile Türkiye dışında ve Türkiye'deki tarihçesi gözden geçirilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'deki Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ile belirlenen eser ve eser sahibinin haklan açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde telif hakkı alanındaki uluslararası düzenlemeler ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, kütüphane ve enformasyon merkezlerini etkileyen geleneksel telif hakkı meseleleri olarak adil kullanım, kütüphane ve enformasyon merkezlerinde çoğaltma ve halka ödünç verme hakkı tartışılmıştır. Tezin beşinci bölümünde de kütüphane ve enformasyon merkezlerini etkileyen güncel telif hakkı meseleleri olarak elektronik kopyalama, geleneksel ve elektronik veri tabanları, multimedya, sayısal kütüphaneler ve internete yönelik telif hakkı meseleleri incelenmiştir. Tezin altıncı bölümünde ise telif hakkıyla ilgili düzenlemelerin İstanbul'daki üniversite kütüphaneleri üzerindeki etkisini konu alan bir anket çalışması ve sonuçlan açıklanmıştır. ABSTRACT The purpose of the thesis is to determine the copyright problems faced in libraries and information centers and then to suggest solutions for these problems. With this purpose, in the first part of the thesis the definitions of the copyright, the scope and the content of the copyright issue and the short history of the copyright in Turkey and abroad have been reviewed. In the second part of the thesis, the contents of the Turkish 'Act of Artistic and Intellectual Works' are described and explained. In the third part of the thesis the international arrangements concerning copyright matters are dealt with. In the forth part of the thesis the traditional copyright issues affecting libraries and information centers like fair use, copying in libraries and information centers and the public lending rights are discussed. In the fifth part of the thesis the current copyright issues related with electrocopying, traditional and electronic databases, multimedia, digital libraries and internet are examined. In the sixth part of the thesis the results of a questionnaire concerning the effects of copyright arrangements at university libraries in Istanbul are explained.
Özet (Çeviri)