Akü toprağından minium elde edilmesinde optimum koşulların saptanması
  1. Tez No: 172704
  2. Yazar: NİLGÜN ANCIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUPHİ KORMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kullanılmış bir akümülatürün kurşun aksit plakalarından yararlanarak minium elde edilmiştir. Çalışmada, tuz haline getirilen akü plakalarından optimum koşullarda, minium eldesinde fırınlama sıcaklığının 4G0 C kullanılan sodyum hidroksit miktarının ise, akü toprağının 1/3'i kadar olması gerektiği görülmüştür. Mini um üretiminde karıştırma işleminin elde edilen ürünün miktarına etkisi incelenmiş ve verimin % 75.8 olduğu saptanmıştır. Fırınlama süresinin, minium yüzdesine etkisi incelenmiş ve 24 saatlik fırınlama işlemi sonucunda % SG.S'lık minium elde edilmiştir. Elde edilen bu örnekte eser element analizi yapıldı. Bunun için Atomik Absorpsiyon yönteminden yararlanılmıştır. Ayrıca, en yüksek verimle elde edilen minium yapısının kont rolü için x-ışınları difraksiyon yöntemi ile analiz yapılmış tır. Akü toprağında bulunan PbD ve PbO" bileşiklerinin miktarları, kimyasal yöntemlerle saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this thesis, using the lead plates of a used lead stoage battery minium has been obtained. It was found, that in optimal conditions the furnace temperature of the obtaining of minium from the battery plates in powder form should be 4 00 C and the amount of sodium hydroxide found be 1/3 of the battery soil. The effect of mixing on the efficiency for minium production was also studied and it was established that the efficiency was about 75.8 %. The heating duration in the furnace had the effect on minium production so that it was possible to obtain 86. %, minium at the end of 24 hour heating. The obtained specimen was analised with,_ atomic absorption method. An additional x-ray,cH.ffraction analysis was carried out to confirm the structure of minium obtained with a high efficiency. The quantites of PBO and PbO- in the battery soil was determined through chemical analysis.