OPAC ve Türkiye üniversite kütüphanelerinde OPAC uygulamaları
- Tez No: 41456
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET 'Bilgi Toplumu', 'Bilgi Çağı', 'Bilgi Teknolojisi' kavramlarının sıkça tartışıldığı son yıllarda gözlenen, bilgiye dayalı işlem ve hizmetlerle hızın ve verimliliğin arttırılması yönünde yoğun bir çaba harcanıyor olmasıdır. Gerçekleştirilen çaba ve çalışmaların ürünleri arasında en önemlisi ise, bilgisayardır. Bu önemli bilgisayar etkeninin her türlü işlem ve hizmetlerde kullanılması ise, yapılan iş ve üretilen hizmette nitelik ve verimliliğin artması demektir. Bilgisayarlar, bilgi merkezlerinde (kütüphaneler, dokümantasyon - enformasyon merkezleri, arşivler) kullanılması ve bu teknolojiye dayandırılmış hizmetlerle kullanıcısının karşısına çıkması, bilgi merkezlerine farklı biracıdan bakılmasını sağlamıştır. OPAC, bilgisayara dayalı olarak verilen önemli hizmet ve sistemlerden biridir. Çalışmamızın konusunu da OPAC oluşturmaktadır. Araştırmamızda öncelikle genel olarak OPAC ve dünyadan OPAC sistem örnekleri incelenmiş, ardından Türkiye Üniversite Kütüphanelerinde OPAC hizmeti veren Bilkent, Akdeniz ve Karadeniz Teknik Üniversite Kütüphanelerinde^ sistemler incelenmiş, kütüphane personeli ve kullanıcısına gerek bu hizmetin nitelik ve verimliliğinin ölçülmesine yardımcı olmak gerekse sistem vehizmeti onların bakış açısından irdeleyebilmek amacıyla anketler uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, bilgisayarlı işlemlerin üniversite kütüphanelerinde çalışan personelin rutin işlerle zaman harcamama yanında bir takım yeni hizmetler geliştirebilmelerine olanak sağladığı kullanıcıların ise, böyle bir sistemle hizmet veren bilgi merkezlerine bakış açılarının olumlu yönde değiştiği sonucuna varılmıştır. FATOŞ SUBAŞIO?LU
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, during which the concepts of“information society”,“information age”and“information technology”are often debated, a lot of efforts are being spent on the subject of increasing efficiency and speed for processes based on information. The most important product which materialized among efforts and studies, is the computer. As a result, the utilization of this technology means the increase of efficiency and quality in works and services. The computers, by being used in libraries, information - documentation centers and archives and to be interactive for those service patrons, provided a new look to information centers. OPAC is one of the very important services and systems based on the computer. OPAC is the subject of our study. In this research, OPAC and examples of OPAC systems in the world have been examined, along with OPAC services given at Bilkent, Akdeniz, Karadeniz Technical University libraries.Two different questionnaires were given to the personnel of the libraries and users, to obtain information on the quality of services and the efficiency. Furthermore, by this survey technique views of personnel and users on the system and service were solicited. By the end of the research the following conclusions have been reached: computerized processes eliminate routine jobs to be carried out by personnel and provides opportunities for the creation of new services; users have developed possitive views and opinion for the centers operating with this kind of system.