Üniversite öğrencilerinde temas biçimlerinin öfke ve anksiyete ile ilişkisi
Relationship between anger and anxiety related to gestalt contact styles at the university students
- Tez No: 172721
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Geştalt psikolojisi ve terapisiyle ilişkili araştırmalar incelendiğinde çoğunlukla algı ve öğrenme konularında deneysel çalışmaların yapıldığını, terapiye ilişkin araştırmaların ise çoğunlukla vaka ve gözden geçirme çalışmalarıyla sınırlı kaldığını görmekteyiz. Son yıllarda Geştalt terapisini yönelik deneysel çalışmalarda bir artış görülse de yeterli olduğunu söylemek henüz mümkün değildir. Bu çalışmanın amacı, Geştalt temas biçimlerinin öfke ve kaygı ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla psikolojik yardım için başvurmamış olan üniversite öğrencilerinden, Geştalt Temas Biçimleri Ölçeği Yeniden Düzenlenmiş Formu, Çok Boyutlu Öfke Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Öncelikle değişkenler arası ilişkilere bakılmış, daha sonra, psikolojik yardım almak için başvuran üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kontrol grubundan aynı ölçeklerle alınan verilerle karşılaştırılarak, Geştalt temas biçimleri, öfke ve kaygı arasında fark olup olmadığı belirlenmiştir. Ardından, temas biçimlerini yordayan öfke ve kaygıyla ilgili değişkenlerin rolleri incelenmeye çalışılmıştır. Analizler sonucunda temas biçimlerinin, öfke ve kaygının pekçok boyutuyla anlamlı ilişkileri olduğu görülmüştür. Temasın, araştırma grubunda daha yüksek, kendine döndürme ve saptırmanın ise kontrol grubunda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırma grubunda teması en çok kendine yönelik öfkenin yordadığı, kontrol grubunda ise teması en çok sübjektif kaygının yordadığı tespit edilmiştir. 137
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the research related to the Geştalt psychology and therapy are examined, experimental research topics which are related to perception and learning are seen mostly. However, research which is related to the therapy is limited with case studies and to look over mostly. In recent years, even it was seen an augmentation at the experimental studies whis is related to Geştalt therapy, it is not enough. The aim of this study is to investigate the relationships between Geştalt contact styles and anger and anxiety. With this purpose, data were collected from the university students who were not applied for the psychological help. And Geştalt Contact Styles Scale-Revised Form, Multidimensional Anger Scale and Beck Anxiety Scale were used as measurement tools. First of all, the relationships between the variables are examined. Then data which were collected from the university students who were applied for the psychological help were compared with the contol group data. And it was determined that whether there is any difference between these two groups according to Geştalt contact styles, anger and anxiety. Then, the predicted variables of the contact styles variables which is related to anger and anxiety were investigated. According to the findings obtained from this research it was seen that there are significant relationships between contact styles and several dimensions of anger and anxiety. At the research group contact was found higher than the control group. But at the control group, retroflection and deflection were found higher than the research group. Results showed that at the research group, contact was predicted by the anger towards himself/herself. However at the conrol group it was predicted by subjective anxiety. 138