Üniversite öğrencilerinin gestalt temas biçimleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between university students? life satisfaction with gestalt contact styles
  1. Tez No: 250858
  2. Yazar: ÜLKÜ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAİ TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin gestalt temas biçimleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Gestalt temas biçimleri ve yaşam doyumunun cinsiyet, öğrenim görülen fakülte, sınıf düzeyi, öğrenim gördükleri bölümden memnuniyet durumları, sosyo-ekonomik düzey, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne tutumu ve baba tutumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır.İlişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiş araştırmanın evreni Marmara üniversitesi öğrencileri, örneklemi ise 2008-2009 öğretim döneminde Marmara Üniversitesi'nin Atatürk Eğitim, Fen-Edebiyat, Mühendislik, Hukuk, Eczacılık Fakülteleri ve Hemşirelik Yüksek Okulunda öğrenim görmekte olan 261'i kız 201'i erkek olmak üzere toplam 462 lisans öğrencisidir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? aynı zamanda ?Gestalt Temas Biçimleri Ölçeği? ve ?Yaşam Doyumu Ölçeği? kullanılmıştır.Veri analizleri sonucunda, üniversite öğrencilerinin, yaşam doyumları ile kendine döndürme ve saptırma temas biçimleri arasında orta şiddette (p
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to examine whether a relationship between life satisfaction of university students with the gestalt contact styles exist or not. Determination of whether gestalt contact styles and life satisfaction differs according to variables like gender, type of faculty pursued, class level, satisfaction status with regards to faculty pursued, socio-economic level, educational status of father educational status of mother, attitude of mother and attitude of father or not constitutes the subgoal of the study.Population of the study conducted in accordance with relational scanning model consisted of Marmara University students while the samples consisted of a total of 462 undergraduate students of which 261 were female and 201 were male who were receiving education in Atatürk Education, Science Literature, Engineering, Law, Pharmacy Faculties and School of Nursing of Marmara University in 2008-2009 education period.The“Personal Information Form”, ?Scale of Gestalt Contact Forms and“Life Satisfaction Scale”", prepared by the researcher, were used in the study as data collection tools.As a result of the data analysis a relationship of medium force (p