Ögeday Kaan devrinde Türkistan ve Maveraünnehir (1229-1241)
Turkestan and Transoxiana in period of Ugedey Khan (1229-1241)
- Tez No: 172734
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Cengiz Han ordusunun Türkistan ve Maveraünnehir bölgesine girmesi, Moğol Devleti için Avrupa ve İç Asya devletlerine yol açmıştır. Cengiz oğlu Ögedey'in saltanatı sırasında devletin dış siyasetinde kararlaştırılan bütün seferler başarılı olmuştur. Doğu Avrupa seferi, sonraki Altın Orda Devleti sınırlarını belirlemiştir. Devlet kanunu olarak, Cengiz Han'ın çıkarttığı Moğol gelenek - göreneklerini, örf ve adetlerini, kararlarım ihtiva eden hukuk kitabı Yasa-name uygulanmıştır. İç siyasetinde ise bazı çelişkiler ortaya çıkmıştır; devlet yönetiminde baş vezir Yeh-lü Çu-tsai'ın yetkisi ve etkisinin fazla olması devletin ileri gelenleri arasında ayrı siyasî gruplar oluşturmasına neden olmuştur. Ayrıca posta veya yanı teşkilâtı başarılı sonuca ulaşamamıştır. Düzensiz vergilerin alınmasından da halkın durumu ağırlaşmıştır. Buhara' daki halk isyanı ise bunun bir göstergesidir. Ögedey'in tahta oturması, ulus teşkilâtlarını fiilen ortaya çıkarmıştır. Bunlar, Ögedey'in tayin ettiği memurlar tarafından yönetilmiştir. Devletin yönetim teşkilatlan ve ordu düzeni eski Türk geleneğini tekrarlamış ve eski Türk kültürünün canlanmasına sebep olmuştur. Moğol Devletin'nin kültürel, ekonomik ve siyasî temelinde Uygurlar başta olmak üzere Türkler büyük ölçüde emek vermiştir. Türk sivil idarecileri Mahmut ve Mesud Yalavaçlar, Moğol Devleti'nde büyük önem kazanmıştır. Ayrıca ordunun da büyük kısmım Türkler oluşturmuştur. Türkistan ve Maveraünnehir' e yerleşmeye başlayan Moğollar, Türkleşme sürecine girmiştir. Genellikle Uygur, Türk, Çinli, daha sonra İranlı sivil memurlar tarafından yönetilen bu uluslar, daha sonraki dönemlerde ortaya çıkacak ayrı Türk-Moğol devletlerinin zeminim oluşturmuştur. 111Moğol döneminde Türkistan'ın Çin ile ticarî ilişkileri gelişmiş ve altın, alış veriş ölçüsü olarak kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca daha sonraki dönemlerde kopçur vergisi de altın (dinar) ile alınmıştır. Ticarete önem veren Moğollar, Türkistan ve Maveraünnehir'de şehirlerin tekrar gelişmesini sağlamış, bazı şehirlerde imar faaliyetleri yürütülmüştür. Fakat Moğol istilâsı sırasında Türk ülkesinin göz kamaştırıcı birer kültür merkezi haline gelen şehirlerin çoğu tahrip edilmiş ve dönemin kültürel faaliyetleri bunun yanında çok önemsiz kalmıştır. Dolayısı ile Moğol Devleti'nin bu kadar geniş Türk ülkelerinde başarılı olmaları, devletin Türk kültürü üzerinde kurulmasındandır. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Invasion of Jingiz Han's army Türkistan and Transoxiana, played a great role because it was the gate to the Europe and inner Asia. During the authority of Ugedey, the foreign policy of all military campaign had been successfully organized. Trip to East Europe and later to Altin Orda defined the state borders. As a state law of Mongols was the book Yasaname which included all Mongol's traditions and customs. However, some problems appeared in internal policy because of much authority of head of the goverment Yeh-lu Chu-Tsay was very powerfull so it caused separation into groups among the governors of Empire. Beside post and post service was not enough successful. Unsistematic way of getting taxes caused economical regress. The revolt in Buhara was an example of that. Coming to the throne of Ugedey caused the appearance of the national organization. The organs was governed by civil servants who were fixed by Ugedey. Organization of the state administration and formation of the army caused repetition of old Turkish traditions and regeneration of old Turkish customs. First Uygurs and then Turks played important roles in the formation of culture, economy and policy of the Mongol State.Civil administrators such as Mahmut and Mesud Yalavaches were very importants in Mongol State. Beside majority of the army were Turks. Mongols who were settling to Transoxiana and to Turkestan were Turkized. Mongol State was governed by such nations as Uygur, Turks, Chinese and later Iranian, and later it was the ground of future Turk Mongol States. 113During Mongol Empire, commercial relationship between Türkistan and China was developed in the value of gold exchanging. And in later periods kopchur taxiation was applied. Mongols noticed importance of commerce and of course it helped to develop the cities and they began to rebuilt these cities. Before the invasion of Mongols, Turk countries were center of culture, it was destroyed during the invasion, so Mongols contribution to these cities is very little. Success of Mongols in Turk States depended on the formation which based on Turkish culture. 114