Düzlem kafes sistemlerinin optimum şekil tasarımı
  1. Tez No: 17276
  2. Yazar: FAHRİ BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, düzlem kafes sistemlerin optimum -şekillendirilmesini yapan bir yöntem geliştirilmiştir. Optimum şekillendirme problemi için, çubuk kesit alanları, düğüm noktası deplasmanları ve düğüm noktası koordinatları boyutlandırma değişkeni olarak alınmıştır. Problemin formülasyonunda matris-deplasman yöntemi kullanılmıştır. Sistem minimum ağırlığının amaç fonksiyonu olarak alındığı optimum şekil tasarımı probleminde, rij itlik, ge rilme, burkulma ve deplasman sınırlayıcıları gözönüne alınmaktadır. Bu lineer olmayan programlama probleminin çözümünde yapısal optimizasyonda geniş uygulama alanı bu lan yaklaşık programlama kullanılmaktadır. Lineer prog ramlama problemine dönüştürülen boyutlandırma probleminin çözümünde şimpleks yöntemi kulanılabilir. Değişim sınırlarının da belirlenerek, lineerleş- t iri lmiş tasarım problemine eklenmesinden sonra, elde edilen lineer programlama problemi şimpleks yönteminin iki- faz türü ile çözülür:' Bu lineerleştirme ve simpleksi uygulama işlemine amaç fonksiyonunun ardışık iki adımdaki değeri aynı kalıncaya kadar devam edilir. Geliştirilen optimum düzlem kafes sistem şekil tasarımının özelliklerinden biri, her adımda en fazla bir defa sistem analizine baş vurmasıdır. Diğer bir özelliği ise optimum çözüme varmak için gerekli adım sayısının fazla olmamasıdır. Böylece daha ekonomik tasarımlar elde edilmiştir... XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, an approach for the optimum shape design of plane truss sistems is being developed. For the optimum shape design, the member areas,. the joint displacements and the joint coordinates are treated as design variables. In the formulation of the shape design problem, the versatile matrix displacement method is used. In the optimum shape design problem where the mi nimum weight of the structure is taken as an objective function. The stiffness, stress, buckling and displace ment constraints are considered. In the solution of the nonlinear programming problem, method of approximating programming is employed which is effectively applied in some of structural optimization problems. The simplex method can be used in the solution of this linearized de sign problem. After arrangement of the move limits, the soluti on of the linearized design problem is solved by the two-phase simplex method. Application of linearisation and simplex methods is continued until the change in the value of the objective function on two successive cycles becomes less than some selected small constant. Basic advantages of the shape design of the plane truss sistems developed is that it requires at most one structural analysis in each optimization cycle. Another peculiarity is that: the number of iterations for the op timum solution is relatively small. Therefore more econo mical solutions were obtained. XIII