Dizel motorlarda T-HC ve kurum emisyonu davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 55248
  2. Yazar: ANIL KAREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DEMİR BAYKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
DİZEL MOTORLARDA T-HC ve KURUM EMİSYONU DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ (DOKTORA TEZİ) ANIL KAREL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 1996 ÖZET Motorlu taşıtların egzoslarından kaynaklanan hava ve çevre kirliliği, son yıllarda en önemli problemlerden birisi haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde bu probleme karşı bir takım tedbirler alınma yoluna gidilerek, egzos emisyonu standartları hazırlanmış ve yeni kontrol teknolojileri geliştirilmiş Itir. Bu konuda çift yakıtlı ve alternatif yakıtlı sistemler gibi değişik uygulamalara gidilmekte olup, bu uygulamalar için bir geçiş süreci yaşanmaktadır. Bu geçiş sürecinde Türkiye ve dünya standartları için en pratik uygulamalardan birisinin tutucu tip filitre geliştirilmesine devam etmek olacağı inancındayız. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla; T-HC ve kurum emisyonu davranışlarının bilgisayar ile modellenmesi; standartlara uygun bir seyreltme mini tüneli yapılarak, değişik çalışma şartlarında gaz ve partikül emisyonlarının davranışının incelenmesi; prototip tutucu tip filitrenin performansının belirlenerek geliştirilmesi için alt yapı oluşturulması. Bu amaçlarla yapılan bu çalışmada dizel motorlardaki Toplam Hidrokarbon (T-HC) ve kurum oluşum mekanizmaları incelenerek, daha önce BAYKA (7) tarafından hazırlanmış bilgisayar programı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. Daha sonra motorun farklı yüklerde egzos gazı ve partikül emisyonlarının davranışı incelenmiştir. Yapılan deneyler aynı şartlar altında, prototip tutucu filitre üzerinde de tekrarlanarak filitre performansı belirlenmiştir.Sonuç olarak geliştirilen bilgisayar programının literatürde yapılan çalışmalarla uygunluk içerisinde olduğu, kullanılan seyreltme tünelinin yapılan çalışmalarda gaz ve partikül emisyonu davranışlarının belirlenmesinde başarılı olduğu, prototip fılitrenin ise partikül emisyonlarının azaltılmasında etkili olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Dizel egzos emisyonları, Dizel emisyonların modellenmesi, Seyreltme tüneli, Emisyon ölçümleri, Partikül emisyonları, Partikül tutucuları, Tutucu tip filitre, Emisyon kontrolü. Bilim Dalı Kodu : 625.05.03 Sayfa Adedi : 262 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Demir BAYKA II
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION of BEHAVIOURS OF T-HC and SOOT EMISSIONS AT DIESEL ENGINES (Ph. D Thesis) ANIL KAREL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE of SCIENCE and TECHNOLOGY OCTOBER 1996 ABSTRACT In recent years air and environmental pollution due to the exhaust gases of the motor vehicles has become a major problem. In developed countries emission standards has been applied and new control technologies have been developed to solve this problem. In this way, studies on new systems which use dual fuels or alternative fuels have been put into application. Now these systems are in a transition period. We believe that development of particulate trap filters would be most practical for the standards of Turkey and the world. In this study formation and behaviour of total hydrocarbon and soot emissions investigated. In this study the computer program developed by BAYKA (7) for simulating the thermodynamic cycle and exhaust emissions of C! engines, was developed to include the simulation of total hydrocarbon, nitrogen oxides and soot emissions. The mini dilution tunnel designed and built for investigation of behaviour of exhaust gas and particulate emissions at various running conditions and investigation of the performance of a prototype particulate trap filter. Experiments are made at various load and speed with and without particulate trap filter at similar running conditions. IllThe theoretical results of the computer simulation agreed with the experimental results. The performance of the dilution mini tunnel is suitable for measuring of exhaust gas and particulate emissions and performance of developed particulate trap filter is appropriate for trapping of particulates. Keywords : Diesel exhaust emissions, Modelling of diesel emissions, Dilution tunnel, Measurement of emissions, Particulate emissions, Particulate traps, Particulate trap type filter, Controls of Emissions. Science Code Number of Pages Supervisor 625.05.03 262 Prof.Dr.Demir BAYKA IV