Küreselleşen dünyada gelişen bir kavram ve yaklaşım olarak 'yönetişim'
  1. Tez No: 172786
  2. Yazar: GÜLİN YAVUZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
194 ÖZET Bu çalışmada kalkınma anlayışındaki dönüşümün evrelerinden“Washington Uzlaşması”ve“Post-Washington Uzlaşması”arasındaki ilişkinin niteliğine, küreselleşme bağlamında“yönetişim”perspektifinden yaklaşılarak açıklık kazandırılmaya çalışılmıştır. Bunun için, yönetişimin kavramsal anatomisine yer verilmesinin ardından, kalkınma eksenine geçebilmek amacıyla“iyi yönetişim”e odaklanılmış, daha sonra da tartışma zemini olarak; Washington Uzlaşması'nın Öncesi (PreWC), Washington Uzlaşması (WC) ve Washington Uzlaşması'nın Sonrası (PostWC) tanıtılmıştır. Hipotezimiz doğrultusunda WC-PostWC arasındaki“tamamlayıcılık”ilişkisini göstermek üzere, devletin -yine devlet eliyle- yapılandırılması ve yönetişim düşüncesinin bu bağlamdaki rolü/işlevi ortaya konduktan sonra, argümanımızın Türkiye örneğinde bir tezahürü olarak değerlendirdiğimiz,“1211 Sayılı TCMB Kanunu”nda yapılan değişiklikler, mukayeseli olarak, yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
195 ABSTRACT This thesis aims to clarify the relationship between the“Washington Consensus”and the“Post-Washington Consensus”, which are the phases of transformation in the understanding of development, with a special regard to the perspective of“governance”within the scope of globalization. For this reason, after examining the conceptual anatomy of governance, it focuses on 'good governance' in order to get into the axis of development, then, as the basis of debate, Pre-Washington Consensus (PreWC), Washington Consensus (WC) and Post-Washington Consensus (PostWC) are introduced. In order to show the“complementary”relationship between WC and PostWC within the framework of our hypothesis, after examining the reconstruction of the state -by the state itself - and the role/function of the governance's idea in this respect, the changes made in the law on the Central Bank of The Republic of Turkey (1211 Sayılı TCMB Kanunu), which are considered as the reflection of our argument in Turkey, are comparatively interpreted.