Türkiye'de bağımsız dış denetim ve diğer ülke uygulamalarının karşılaştırılması
- Tez No: 172787
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
236 ÖZET Şirketlerin faaliyet sonuçlarının ve mali durumunun, muhasebe dediğimiz ortak dil ile kağıt üstüne aktarıldığına göre, bu bilgilerin gerçekten yansıtıp yansıtmadığını ölçmek için de ortak bir tarzın belirlenmesi ve uygulanması gereklidir. İşte bu durum denetim kavramının ve denetim standartlarının oluşması ve geliştirilmesini beraberinde getirmiş olup sermaye piyasalarının geçtiğimiz yüzyılın başlarından itibaren hızlı bir şekilde gelişmesi ve piyasa oyuncularının artmasıyla beraber oyun kurallarının karmaşıklaşması, karar verme sürecinde finansal bilgilerin kamuya doğru olarak yansıtılmasını ve denetim standartlarının uluslararası düzeyde birleştirilmesini daha da önemli hale getirmiştir. Bu kapsamda şirketler ile karar vericiler ya da yönetimlerin açıkladığı bilgiler ile bu bilgileri kullananlar arasında köprü olacak üçüncü kişinin yani“denetçinin rolü”ile denetçinin kullanıcılara mali bilgilerin doğruluğuyla ilgili güvence verirken benimsediği yollar ve uymak zorunda olduğu kurallar yani“denetim standartları”piyasaların merkezindeki yerini almıştır. Son yıllarda meydana gelen şirket skandalları ile beraber“denetçi bağımsızlığı”gündeme gelmiş ve bütün gözler yine denetim ve denetim firmalarına çevrilmiştir. Denetimin yapılış amacı olan objektifliğin sağlanması, diğer bir deyişle bir tek denetim raporunun farklı sonuçları ortaya çıkarmaması için denetçilerin nasıl belirleneceği ve kimler olacağı, denetim çalışmasının hangi sürede ve hangi şartlarda yapılacağı ve denetim sonuçlarının ne zaman ve ne şekilde raporlanacağı konusunda da ölçülerin belirlenmesi yani genel olarak, denetim standartlarının oluşturulmasını gündeme getirmektedir. Ayrıca, denetçi, şirketlerin açıkladıkları bilgileri kontrol ederken, hem bu bilgilerin doğruluğunu, hem de genel kabul görmüş finansal raporlama standartlarına uyup uymadığını denetleyecektir. Bu noktada, denetçilerin işletmeye ilişkin herhangi bir bilgi ya da veriyi değerlendirirken, doğruluk ya da uygunluğu237 hangi ölçülere göre tespit edecekleri yani muhasebe ve denetim standartları önem kazanmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, denetim kavramına ve denetim çeşitlerine kısaca değinildikten sonra Türkiye'de sözü edilen denetim standartlarını oluşturan mevzuat ve bu mevzuat çerçevesinde denetçilerin belirlenme ve çalışma şartlan ile denetimin kapsamı ve amacı üzerinde durulmuş ve daha sonra karşılaştırma ölçütü olarak kullanılan AB ülkeleri ve ABD başta olmak üzere diğer ülkelerdeki denetim standartları ve uygulamaları, bunları belirleyen tarihi koşullar ve kuruluşlarla birlikte ele alınmıştır. Bu bölümde AB'de denetimi düzenleyen en önemli belge olan Sekizinci Yönerge, ABD'deki SEC uygulamaları ile ülkemizdeki 3568 sayılı yasa ve SPK düzenlemeleri karşılaştırılmış, önemli olduğunu düşündüğümüz bazı Avrupa ülkeleri ile Rusya detaylı olarak incelenmiştir. Bu karşılaştırma sonucunda ortaya çıkan tablo çerçevesinde denetimin ülkemizdeki geleceği ve gelişimi ile ilgili saptama ve öneriler sonuç bölümünde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
238 ABSTRACT As the results of the operations and the financial positions of firms are reflected onto the paper through the common way of accountancy, an equally common mechanism to evaluate the fairness of this information should also be determined and adapted. This fact led to the rise of the concept of audit and development of audit procedures; and the rapid growth of capital markets since the beginning of previous century and increase in the number of actors accompanied with the increase in the complexity of rules of the game, true and fair disclosure of the financial information to the public and integration of audit procedures at an international level became extremely important for the decision making process at capital markets. As a result,“auditor's role”as a third party, i.e. the bridge between the firms and decision makers or between the financial information disclosed by the managements and the users of the information; and sum of the procedures used by the auditor and the rules imposed to the auditors while providing the assurance for accuracy of financial information and disclosures by the auditors to the users, namely“audit standards”get their room at the very center of the markets. Moreover; the recent firm scandals gave rise to debates on“auditor independence”and the audit and audit firms are placed on the focus again. In order to reach the reason for the audit, namely the fairness, i.e. in order not to deduce different results from the same audit report, the rules on the determination and licensing of auditors, the period and the way in which the audit work is performed; and the time and the format of reporting of the audit results should be shaped; in other words, audit standards should be formed. Besides, while controlling the information disclosed by the management, auditor should not only check the accuracy of this information, but should also audit the compliance of the information with generally239 accepted accounting standards. At this point, the criteria for fair presentation or compliance of the data, i.e. accounting and auditing standards stay in the core of the auditor's work. In this context, after mentioning concept of audit and types of audit briefly, this paper covers the legal framework of audit standards in Turkey and; the determination and authorization of auditors, principles ruling the auditor's work, the scope and aim of the audit regulated through this framework. In the remainder of the paper, audit standards and practices in other countries, especially European Union members and USA, with their historical context and regulator bodies are examined as the comparison and rating criteria for Turkey. In this section, the most important document regulating in EU, Eighth Directive, SEC regulations in USA and Law numbered 3568 and Capital Market Board regulations in our country are compared; and some European countries worth mentioning and Russian Federation are studied in detail. The results of the comparison; i.e. assessments and recommendations concerning the future and development of audit in Turkey are discussed and summarized in the final section.