Rasyonel beklentiler ve enflasyon: Türkiye ekonomisi üzerine uygulama
- Tez No: 172789
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada beklentiler konusunda önemli bir yere sahip olan rasyonel beklentiler incelenmiş ve rasyonel beklenti içeren bir değişkenin ekonometrik modele dahil edilmesinin tahmin sonuçlan üzerinde yaratacağı etki gözlenmiştir. İlk dört bölüm çalışmanın teorik kısmını oluşturmaktadır. Teorik kısımda, genel olarak beklentiler, rasyonel beklentiler, rasyonel beklentilerin makro ekonomideki kullanım alanları, uygulamalarımızda rasyonel beklenti değişkeni olarak seçtiğimiz enflasyon dinamiğine ilişkin yaklaşımlar ve rasyonel beklentilerin ekonometrik modellerde kullanımı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın beşinci bölümünde ise ilk olarak bağımlı değişkenin Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE), açıklayıcı değişkenlerin Para Arzı, Faiz Oranı, Döviz Kuru, beklenen TEFE enflasyonu; ikinci olarak da bağımlı değişkenin TEFE, açıklayıcı değişkenlerin de Kamu TEFE, Rezerv Para ve beklenen TEFE enflasyonu olduğu iki farklı model Klasik En Küçük Kareler (K.E.K.K) yöntemi kullanılarak tahmin edilmiştir. Bu ampirik çalışmadan elde edilen bulgulara göre, rasyonel beklenti değişkeni olan beklenen TEFE enflasyonunun, bağımlı değişken TEFE enflasyonu üzerindeki etkisinin, diğer açıklayıcı değişkenlere kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rational expectations which have important position in the subject of expectations have been examined and the effect on the estimate results will create which variable includes rational expectation is included the econometric model has been observed. The first four sections provide the theoretical framework. In the theoretical framework, expectations, rational expectations, the usage areas in macro economics of rational expectations, the approaches about inflation dynamic which chosen rational expectation variable in the practices and the usage areas in econometric of rational expectations have been examined. In the fifth section of the study, two different models - first, dependent variable Wholesale Price Index (TEFE), independent variables Money Supply, Interest Rate, Exchange Rate and expected Wholesale Price Index; second, dependent variable Wholesale Price Index, independent variables Government Wholesale Price Index, Reserve Money and expected Wholesale Price Index-have been estimated with Ordinary Least Square (OLS). According to inventions which provide from this empirical study, the effect on dependent variable wholesale price index inflation which expected wholesale price index inflation is rational expectation variable has determined greater to compare other independent variables effects.