Kıyaslama (Benchmarking) ve gıda sektörü üzerine bir çalışma
- Tez No: 172788
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
150 ÖZET Kıyaslama; işletmelerin performanslarını arttırmayı amaçlayan bir yönetim tekniği olarak bütün dünyada kabul görmüştür. Endüstrideki en iyi uygulamalara dayalı verimlilik projeleri ve faaliyet amaçları oluşturma yaklaşımı olarak Kıyaslama, kalite alanında belki de en ilginç ve verim kapasitesi yüksek olan uygulamalarda ilkedir. Süreç; endüstri liderleri olarak isim yapmış işletmelere yada işletmelerin önde gelen rakiplerine göre ürünlerin, hizmetlerin ve uygulamaların sürekli bir biçimde ölçülme çabasıdır. Bu çalışma üç temel bölümden oluşan bir yapıya sahiptir. 1. bölümde; Kıyaslama kavramının ortaya çıkışıyla birlikte Kıyaslama' nın geçtiği süreçler, türleri, amaçları, kategorileri, dezavantaj ve avantajları vb. pek çok olgu açıklanmaya çalışılmıştır. 2. bölümde; Kıyaslama' nın uygulama alanları, Kıyaslama' ya başlamadan önce yapılması gerekenler, uygulamada karşılaşılan hatalar, başarı faktörleri, uyulması gereken kurallar gibi bir çok kavrama değinilmiştir. 3. bölüm ise çalışmanın son bölümünü oluşturan, konu bütünlüğüne yardımcı olan, ülkemizde gıda sektörü üzerine yapılmış olan bir araştırmadan oluşmaktadır. Bu bölümde; işletmenin tarihçesinden gelişimine dek hangi aşamalardan geçtiği, bugün hangi noktada olduğu, amaçları, stratejileri, yaptığı Kıyaslama çalışması kapsamlı bir biçimde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
151 ABSTRACT Benchmarking is a worldwide management method that tries to increase the performances of companies. Benchmarking can be classified as first, high valued, interesting productivity application that leans against quality. Process is trying to measure the products, services, applications of the leader companies of industry and the rivals of these companies. This study formed in three main chapters. First Chapter Tries to explain, concept of benchmarking, first appearance time of benchmarking, process has been made, purposes, categories of benchmarking, disadvantages and advantages. In Second Chapter Benchmarking, what has to be done before starting, mistakes while benchmarking, success factors and the rules to be obeyed. To support the whole subject in third and the last chapter of study, an extensive research given about Turkish food firm that uses benchmarking method with firm's short history, phases, the point has been arrived, purpose of firm, strategies and firm's study about benchmarking.