Koyun ve keçi brusellozisinin allerjik deri testleri ile teşhisi üzerinde çalışmalar
- Tez No: 17282
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN İSTANBULLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
69 8. ÖZET Bu araştırma, allerj ik deri testinin test 'inin koyun ve kepi brusellozis' inin teşhisinde kullanılabilirliğinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla ayrı metodlarla hazırlanan 3 değişik allerj en (B.INRÂ,Melitin ve B. hidrolizat)' in 3 farklı ana gruptaki (sağlıklı, aşılanmış ve enfekte) hayvanlarda etkisi ile allerj enlerin 4 ayrı serolojik iRose Bengal Plate Testi (RBPT), Serum Aglutinasyon (SAT), Rivanol Aglutinasyon Testi (Riv.A), Komplement Fikzasyon Testi (CFT) teste göre duyarlılık ve özgüllükleri araştırıldı. Çalışmada kullanılan Melitin allerjeni, B.melitensis 16H susundan, Brusella hidrolizat allerjeni B. abortus S99, B.melitensis Rev 1 ve B. abortus 544 susundan hazırlanırken, Brusellin INRA allerjeni ise Fransa (Rhone Merieux, Lyon)' dan temin edildi. Konya merkez ve çevre köylerinde önceden brusellozis'e bağlı atık' vakalarının görüldüğü bölgelerden seçilen bir grupta (enfekte grup n=300), allerjik deri testi uygulamalarından 6 öncesinde aşılanmış ikinci bir grupta (aşılanmış grup n=100) ve aşısız/sağlıklı üçüncü bir grupta (sağlıklı grup n=100), alt gruplar oluşturularak; 3 allerj enin 3 ayrı yoldan etkisi incelendi.70 Enfekte gruptaki hayvanlarda her üç uygulama bölgesi birlikte değerlendirildiğinde Brusellin INRA (n=102), Melitin (n=99) ve Brusella hidrolizat (n=99) allerjenleri sırasıyla; Z 58.8, X 41.1 ve X 27.3 pozitif reaksiyon alındı. Aynı grupta RBPT, SAT, Riv.A ve CFT' leriyle ile sırasıyla X 71.6 (73), % 69.7 (69) ve X 66.7 (66) oranında pozitif reaksiyon alındı. Allerjik testlerde pozitif bulunan X 69.3 (208) enfekte hayvandan; X 83.1' i (173) RBPT ile, % 79.9' u (166) SAT ile, X 90.9' u (189) RıvA ile ve X 94.2* si (196) CFT ile pozitif bulundu. Allerjen ler uygulana bölgelerine göre değerlendirildiğinde ise, Intrapalpebral yolla (n=102) Brusellin-INRA (n=36), Melitin (n=33) ve B. hidrolizat (n=33) ile sırasıyla X 80.6 (29), % 84.9 (28) ve % 75.8 (25) oranında, kulak derisi yoluyla (n=99), aynı allerjen ipin sırasıyla X 69.7 (23), X 63.7 (21) ve X 66.7 (22) oranında ve kuyruk altı derisi yoluyla (n=99) her üp allerjen ipin sırasıyla X 63.7 (21), X 60.7 (20) ve X 57.6 (19) oranında pozitif reaksiyona rastlandı. Allerjik deri testi uygulamasında en iyi enjeksiyon bölgesinin alt göz kapağı derisi olduğu anlaşıldı. Allerjen sepimi yönünden değerlendirildiğinde; Brusellin INRA, Melitin ve Brusella hidrolizatla benzer sonuçlar elde edildi. Aşılanmış gruptaki hayvanlar (n=100)' da; genel olarak brusellin INRA (n=34), Melitin (n=33) ve B. Hidrolizat (n=33) allerj enler iyle sırasıyla; X 2.9, X 6.171 ve % 9.1 oranında pozitiflik saptandı. Serolojik olarak ise üç farklı allerjene göre sırasıyla RBPT ile % 20.6, % 21.2, % 18.1, SAT ile % 23.6, % 18.1, % 27.2, Riv A ile % 50.0, % 48.4, % 42.4 ve CFT ile % 52.9, 48.4, % 45.4 oranında pozitif sonup alındı. Sağlıklı ve aşılanmamış gruptaki hayvanlar (n=100) ise allerjik ve serolojik testlerin tamamında negatif bulundu. Sonuç olarak, allerjik deri testlerinin koyun ve keçilerde brusellozis" in sahada teşhisinde güvenilir bir teknik olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
72 9. SUMMARY This study was carried to evaluate the usage of the allerğite skin test in the diagnosis of brucella infection ih sheep and goats. For this purpose, the effect of three different allergens, (B.INRA, Melitin and B.hydrolisate) which were prepared by means of different methods were evaluated in three main groups (healthy, immunised by vaccination, infected) and also, according to the results of four different serological test (RBPT, SAT, RivA, CFT), the sensitivity and specif ity of the allergens were evaluated. Melitin prepared from B. Melitensis 16M strain, B.hydrolisate prepared from B. abortus S99, B. melitensis RevI and B. abortus 544 strains and finally B.INRA obtained from France (Rhone Morieux, Lyon) were used as allergens. The animals used as material were obtained from the farms in Konya and from near willages. Animal groups were established as follows: The animals in the first group (totally 300 animals), were established from the infected animals. Those animals were choosen from the farms which has been reported the abortus cases before. In the second group, the animals were vaccinated against brucellosis 6 months ago before allegic skin test (immunised by vaccination, totally 10073 animals). The animals in the third experimental group were brucellosis free (healthy and non-vaccinated). Each experimental group were divided into subgroups and the effects of the three different allergens were examined effects of three different allergens from three different aspects. In the first group (infected animals); having regard to three injection regions together, brucellin INRA (n=102), Melitin (n=99), and B.hydrolisate (n=99) showed 71.6 % (73), 69.7 % (69), and 66.7 X (66) positivity respectively. In the allergic tests performed in this study 69.3 Z (208) animals were found to be pozitive, infected with B. melitensis. In this group, 83.1 % (173) animal with RBPT, 79.9 % (166) animals with SAT, 90.9 % (189) animals with RivA and 94.2 % (196) ones with CFT were found to be positive. Similarly, having regard to injection regions separately, brucellin INRA (n=36), Melitin (n=33) and B. hyrolisate (n=33) showed 80.6 % (29), 84.9 % (28) and 75.8 % (25) positivity respectively in intrapalpebral injection route. Same allergens showed 69.7 Z (23), 63.7 % (21) and 66.7 % (22) positivity % respectively ^ ear-skin route. Finally, the results for three allergens were 63.7 % (21), 60.7 % (20) and 57.6 % (19) positivity ^respect ive lyf in tail skin route. Allergic skin experiment results showed that the best injection region was lower the palpebral skin. When compared allergens; brucellin INRA and74 Melitin and B. hydrolisate gave similar results. In vaccinated group (n=100), brucellin INRA (n=34), Melitin (n=33) and B. hydrolisate (n=33) allergens gave 2.9 X, 6.1 %, and 9.1 % positive results respectively. Serologically, when based on three different allergens 20.6 %, 21.2 %, and 18.1 % positivity for RBPT, 23.6 X, 18.1 X, and 27.2 % positivity for SAT, 50.0 X, 48.4 %, and 42.4 X positivity for RivA and 52.9 %, 48.4 %, and 45.4 X positivity for CFT were found respectively. All animals in the healthy and n on -vac cin a ted group (n=100) gave negative results in whole allergical and serological test. As a results of the study, it was indicated that the allergic skin tests in sheep and goats were reliable for diagnosis of brucellosis in the field.