Hayat mecmuası etrafındaki fikri faaliyetler (1927)
  1. Tez No: 172815
  2. Yazar: BANU DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
833 ÖZET Çalışma konumuz olan Hayat Mecmuası'nı, gelişmiş devletlere ulaşma azmiyle, her sahada başlatılan seferberlik ruhunun, ilim alemindeki yansıması olarak görebiliriz. Hayat Mecmuası'nın -çoğu üniversitede öğretim üyesi olan- aydın yazar kadrosu, Cumhuriyet rejiminin dayandığı fikrî ve kültürel temellerin oluşturulmasında ve bunların halk kitleleri tarafından benimsenmesinde oldukça önemli rol oynamışlardır. Cumhuriyet'in kuruluşuyla birlikte Batılılaşma hareketi hızlanmış; Kemalist düzenlemelerle toplumun tüm kesimlerinde, özellikle de üstyapı kurumlarında köklü değişiklikler yapılmıştır. Çalışmamızda, ülkemizin her alanda kalkınmasını isteyen aydınlarımızın meselelere bakış açısı ve getirdikleri çözüm önerileri, Hayat Mecmuası aracılığıyla gözler önüne serilmiştir. Felsefe ile ilgili yazılarda; pragmacı felsefe, Bergsoncu felsefe ve diyalektik maddeciliğe değinildiğini görmekteyiz. Mehmed Emin, Mehmed İzzet, Mustafa Şekib Beylerin yazılarında, gençlerde felsefe zihniyeti yaratma amacı ön planda tutulmaktadır. Ziya Gökalp'in fikirlerinin de eleştirildiği bu makalelerde felsefeyi sevdirmek ve onun bir disiplin olarak görülmesini sağlamak amaçlanmıştır. Fikrî-ilmî yazılarda; çağdaşlaşma, inkılâpların gerekliliği, eğitim sistemimizin problemleri ve getirilen çözüm önerileri, Batı medeniyetine geçiş aşamasındaki zorluklar, Dünya edebiyatlarından yapılan tercümeler, akademi tartışmaları, Türk milletinin değişen asırdaki rolü gibi önemli konular üzerinde durulmuştur.834 Edebiyat ile ilgili yazılarda;“Edebiyat Tarihi”,“Halk Edebiyatı”ve“Edebî Akımlar”konuları ele alınmıştır. Edebiyat eğitimi meselesi üzerinde önemle duran Hayat Mecmuası orta öğretimde edebiyat dersi programı üzerine pek çok yazı yayımlanmıştır. Edebiyat tarihi konusunda özellikle Fuad Köprülü'nün araştırmaları dikkate değer. Köprülü, tezkirelerimizi ve halk şairlerini konu edinen makaleleriyle okuyucuları aydınlatmıştır. Edebî akımlar, Ali Canib tarafından hem dünya hem Türk edebiyatından örneklerle desteklenerek açıklanmıştır. Şiir türüne oldukça önem verilen mecmuada farklı dünya görüşü ve şiir anlayışına sahip sanatçılar aynı sayfada buluşmuştur. Sanat alanındaki yazılarda; mimarî, müzik, resim vb. her türlü sanat etkinliğine mecmuada yer verilmiştir. Halil Vedad'ın yazılarında edebî cereyanların resim sanatındaki yansımaları anlatılmıştır. Mecmuada oldukça yoğun bir sanat, fikir ve edebiyat hayatı olduğu gözlenmektedir.“Hayat Mecmuası Etrafındaki Fikrî Faaliyetler”adlı tezimizde, Cumhuriyetin kuruluş safhasındaki aydınlarımızın meselelere bakış açısı toplu bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
835 ABSTRACT We can view the“Hayat Mecmuası”, the subject of our study as the reflection of the mobilization spirit, that started in ali fields on the scientific world with the intention to reach the developed countries. The intellectual authors' staff consisting mainly of university lecturers played a highly important role in the establishment of the intellectual and cultural basis on which the Republic regime was based and in adaptation of such by the public. With the foundation of the Republic vvesternisation movements gained speed; and with Kemalist regulations radical changes in ali divisions, especially in the upper-structure of the institutes were made. in our study, the view points of our intellectuals, who wanted our country to develop in ali fields and the solutions they proposed were presented through“Hayat Mecmuasi”in philosophical articles, we can see that it was mentioned about pragmatist philosophy, Bergson's philosophy and dialectic materialism. in the articles of Mehniet Emin, Mehmet jzzet, Mustafa §ekib Efendisi the target of creating philosophical thoughts among youth was considered of utmost importance. in such essays, where the thoughts of Ziya Gokalp were criticized the objective was to favour philosophy and to ensure that it was accepted as a discipline. in intellectual-scientific articles, important subjects such as modernization, the necessity of reforms, the problems in our education system and the suggested solutions, the difficulties in the transition stage to the western civilization, the translation made in the VVorld Literatüre, academic debates and the role of the Turks in changing centuries were handled..836 In the articles on literature,“History of Literature”,“Folk Literature”and“Literal Movements”were treated. In the“Hayat Mecmuasi”, which focused on the issues of literature training quite many articles on literature curriculum in secondary schools appeared. In the History of Literature, especially the investigations of Fuad Koprulu were remarkable. Kopriilu enlightened the readers with his essays on biographical works and popular poets. The literal movements were explained with both, samples from the World Literature and the Turkish literature by AH Cenab. In the Magazine, which cared for poetry types artists with different life views and poetry understandings met on the same page. In the articles on arts; all kinds of art such as architecture, music, painting, etc found a place in the Magazine. In the articles of Halil Vedad the reflection of literal movements on the paintings were discussed. It can be observed that there was a highly intensive artistic, intellectual and literal life in the Magazine. In our thesis,“The Intellectual Activities Around Hayat Mecmuasi”the views of our intellectuals at the foundation stage of the Republic were treated as a whole.