Türk kamu yönetiminde seçim sistemi uygulaması (Yerel Yönetimler açısından)
- Tez No: 172816
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Seçim sistemi, geniş anlamda, seçimlerle ilgili bütün hususları, dar anlamda ise oyların parlamento üyeliğine dönüştürülmesinde uygulanmakta olan kuralları kapsamaktadır.Türkiye'de seçim sistemi deyimi genellikle dar anlamda kullanılmaktadır. Günümüze kadar uygulama alanında görülen ya da kuramsal olarak adı geçen seçim sistemlerinin kesin bir sayısını çıkarmak güçtür. Söz konusu sistemler üç grupta toplanmaktadır. Yerel yönetim seçimleri hakkında yapılan araştırmalar genel seçimlerle ilgili yapılan araştırmalar çok gerisinde kalmaktadır. Yerel seçimler, konu açısından diğer seçimlerden farklı özellikler taşısalar da, tüm diğer seçimlerle hukuki eşitliğe sahiptir. Bu tezin çıkış noktası, yerel demokrasi için hayati derecede önemli olan yerel seçim sistemleriyle ilgili araştırmalardaki boşluğun doldurulmasıdır. Birinci bölümde“Genel Olarak Seçim Sistemleri”, ikinci bölümde 'Türkiye'de Uygulanan Seçim Sistemleri“, üçüncü bölümde 'Türkiye'de Yerel Yönetim Seçimleri”anlatılmış. Dördüncü bölümde ise 'Türkiye'de Yerel Yönetim Seçim Sistemi Üzerine Bir Alan Araştırması (Anket Çalışması)“ yapılmıştır. Ayrıca birinci bölümde seçim sistemleri ve ülkelerin ( Fransa, A.B.D., İngiltere, Japonya, Almanya ) genel ve yerel seçim sistemleri, ikinci bölümde 'Türkiye İçin Genel Seçim Sistemi Önerileri”, üçüncü bölümde 'Türkiye için Yerel Seçim Sistemi Önerileri", dördüncü bölümde ise anket sonuçlarına dayanılarak hazırlanan öneriler listesi vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In defination, the system of election, expansively, contains all the elements considering elections, restrictively however; it contains the rules applied in turning the votes into parliementary membership. In Turkey, the term“system of election”is considered in its restricted definition. It is hard to give a certain number of the election systems which were practised in real life up to now or the ones which are known just by name teoretically. These systems mentioned could be grouped into three. The studies made on the local government elections are by far less than the ones made on the general elections. Even if the local government elections differ in some ways from other elections, they have legal equalities with them. The point this study has built up his way from is, the need to fill this blank in the studies made about local government elections. In the first part: The Systems of Elections in General, In the second part: The Systems of Elections practised in Turkey, In the third part: The Local Government Elections in Turkey are identified. In the fourth part, a public survey made on the system of Local Government Elections exists. Apart from that, in the first part the system of Elections and the countries ( France, U.S.A. England, Japan and Germany ) systems of Local and General Elections.), in the second part of The Recommendations for Turkey on General Election System and in the third part the list of recommendations prepared through the results of the public survey take place.