Soren Kierkegaard'ın ahlak anlayışı
- Tez No: 172814
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
III ÖZET Düşünce tarihine baktığımızda varoluşçuluğun Hıristiyan kökenleri bizi şaşırtmamalıdır. Bu noktada filozofumuz Kierkegaard varoluşçuluğun başlıca temsilcisi olup varoluş kelimesini ilk kez o kullanmıştır. Kierkegaard görüşleri ile kendisinden sonraki filozofları etkilemiştir. Bu çalışmamızda Kierkegaard'ın ahlak anlayışını bireyin niteliksel sıçramalar yoluyla evrelerden geçerek olgunlaşması açısından ele aldık. Öncelikle Kierkegaard'ın varoluşçu felsefe içindeki yerini ve önemini belirledik. Hıristiyan varoluşçuluğun önemli temsilcisi olan Kierkegaard'a göre İsa'nın ahlakı varoluşçu ahlak gibi açık bir ahlaktır. Varoluşçu felsefede Kierkegaard öncesi ve sonrasında yer alan filozofları inceleyerek varoluşçuluğun tarihçesinde kısa bir gezinti yaptık. Daha sonra Kierkegaard'ın ahlakını estetik, etik ve dini evre çerçevesinde ele aldık. Etiği varoluşçuluğun en önemli temalarından biri olan seçim ve özgürlükle ilişkilendirerek bireysel olanın kendi kendisini seçmesine bağladık. Kierkegaard'ı varoluşçuluğun habercilerinden biri olan Pascal ve yine evre anlayışı açısından benzerlik kurduğumuz Main de Biran'la karşılaştırdık. Kierkegaard'ın hakikati en son noktada Tanrısal olanda ve inanç yoluyla bulduğunu anladık. O yaşadığı dönemin felsefesini sahtekâr olarak nitelendirmiştir. Felsefenin inancın yerine koyabilecek hiçbir kavramını olmadığını belirtmiştir. Son olarak ahlak varoluşu gerçekleştirecek en önemli aşamadır. Akıldan daha önemli olan insanın varoluşudur. Bireysel varoluşu ahlaklı bir insan seçimlerle gerçekleştirir. Hayat bir seçimdir. Kierkegaard'ın en önemli eseri bize bunu net olarak göstermektedir,“ya/ya da”
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY When we look of history of idea, the basic of existentialism amaze of. At this point philosopher Kierkegaard was the main representative of existentialism who used the word of existence first time. Kierkegaard a effected the philosopher after him with his ideas. In this work we appraise Kierkegaard's standing of moral from the angle of; the mature of human with the manner of asqualitiy springs with passing phases. Firstly we defined Kierkegaard's place and importance in the philosophy of existentialist. In Kierkegaard's opinion who was the important representative of Christian existentialism the moral of Jesus is a clear moral like existentialist moral. In the philosophy of existentialist we examine carefully the philosopher after Kierkegaard and before Kierkegaardwe had a short trip of the history of existentialism. After than, we appraise the moral of Kierkegaard in the frame of estetic, moral and religional phases. We contacted the moral with selection and freedom which one the most important items of existentialism and we connected as personal choose itself. We compared Kierkegaard with Pascal who was one of the messangers of existentialism and we compored with Main de Biran and the angle of“understanding of phase to resamble each other.”At the last point we understand that he found the truth from teology and belief. He qualified the philosophy of his era as forger. He defined that: the philosophy has no concept which can be put instead of belief.At last. The moral is the most important phase can motoralize existence. In existence of human is more important than mind. A moral man motoralize personal existence with selections. The life is; always selection. Kierkegaard's the most important work showed it to us very clearly. Either / or