Körfez savaşlarının ekonomik etkileri
- Tez No: 172818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada küreselleşmeyi yada yeni dünya düzenini kurmaya yönelik ABD'nin önderliğinde yapılan iki önemli savaşın (İkinci Körfez Savaşı ve Irak İşgali), Irak ve Türkiye üzerindeki ekonomik etkilerini ortaya çıkartmaya çalıştık, ABD'nin Irak'a yönelik askeri müdahalesinin temel nedenlerinin, bu ülkenin mevcut zengin ve buna eklenecek olası petrol rezervlerinin paylaşımı ile Ortadoğu petrolünün en önemli arz noktası olan Basra Körfezi'nin kontrolü olduğu, hemen tüm dünyanın üzerinde birleştiği bir gerçektir. ABD'li kimi uzmanlar ve yetkililer dünya kamuoyunu, bu müdahalenin temel amacının petrol değil, terörizme karşı savaşın vazgeçilmez bir adımını atmak olduğu konusunda iknaya çabalamaktadırlar. Saddam liderliğindeki Irak'ın; kitle imha silahlan ürettiği, kimyasal ve biyolojik silahlarla ABD ve müttefikleri için büyük tehdit oluşturduğu, Saddam'ın El- Kaide ile bağlantılı olduğu hususlarında yoğun bir propaganda savaşını sürdürülürken, müdahalenin asıl nedeni olan, Irak'ın mevcut ve gelecekteki rezervlerinin kontrolüne yönelik asıl hareket gerekçelerini gözlerden kaçırabileceklerini hesaplamaktadırlar. Ayrıca ABD dünyada önemli petrol taşıma merkezlerden biri olan Basra Körfezini kontrol altına alarak Çin başta olmak üzere Asya, Avrupa ülkeleri ve Japonya'nın petrol ihtiyacının karşılanmasında belirleyici olacaktır. Irak'ı parçalıyarak kontrol altına aldıktan sonra da, ABD bu hegemonyasına karşı çıkan diğer ülkeleri birer birer vurmayı hedefliyor. Irak'tan sonra sıra Suriye ve İran'a gelecektir. Bu ülkeleri parçaladıktan sonra Ortadoğu genelinde ABD'ye yakın rejimler tesis ederek bölgenin tamamı kendisi ve İsrail için herhangi bir tehdit oluşturmayacaktır. ABD, bölgede hiçbir ülkenin İsrail'den güçlü ve büyük olmaması ve kendi güvenebileceği yöneticiler tarafından kontrol edilen ülkeler yaratmak istiyor. Ayrıca Irak petrol sanayinde Fransa, Rusya ve Çin petrol şirketleri önde bulunmaktadır. Bu176 durum da ABD petrol şirketlerinin faaliyetlerini kısıtlamaktadır. ABD, Irak işgali ile Irak petrol sanayinde ABD ve İngiliz petrol şirketlerinin egemenliğini sağlayacaktır ve OPEC'in etkinliğini azaltacaktır. Türkiye bu iki savaştan en çok zarar gören ülkelerden birdir, 1990'dan beri BM kararlarına uyarak Irak ve Kuveyt ile tüm ticari ilişkilerini kesmiştir. Irak Körfez Savaşı öncesi Türkiye'nin önemli ticari partneri durumundaydı. Bunun yanı sıra, Türkiye'nin Ortadoğu'ya bakan kapısı da Irak üzerinden açılmaktaydı. Körfez Savaşı ve ardından uygulanan ambargo ile Irak pazarı da, Irak üzerinden Ortadoğu'ya açılan kapılar da büyük ölçüde eski aktivitesini kaybetmiştir. Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının kapatılması, bir yandan petrol ithalatını güçleştirirken, diğer yandan da petrol ile taşımadan doğan gelir ortadan kaldırmış. Ayrıca Türkiye kuzey ırak'a sığınan PKK t erör ö rgütü i le mücadelesinde hem askeri hem de ekonomik yönden kayıplara uğramıştı ve Türkiye'nin güney doğusunda istikrasızlığa neden olmuştur. Irak'ın ise bu savaşlar nedeni ile ekonomisi durgun hale gelmiştir. Irak ekonomisi büyük ölçüde petrole dayandığı için 1990'da Irak'ın Kuveyt'i işgali ile birlikte BM tarafından Irak'a uygulanmaya başlayan ambargo, Irak ekonomisini tüm alanlarda felç etmiştir. 1997'de BM Irak'a uyguladığı ambargonu hafifleşmesine rağmen Irak ekonomisi savaş öncesi haline geri dönmemişti çünkü Irak ekonomisi (sanayisi özellikle petrol sanayi) savaş ve ambargo nedeni ile alt yapısında büyük zarar görmüştür. Irak'ın Körfez Savaşlarından doğan zararlarını tam olarak hesaplamak mümkün olmamakla beraber kayıplarını ve etkilerini, bunların birikimli sonuçlarını, ekonomik ve ticari olarak da sosyal açıdan da Irak halen hissetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we have tried to reveal economic effects of two important wars (namely Second Gulf War and Invasion of Iraq) which were waged under the leadership of USA who struggles to effect globalization or establish the new world order, on Iraq and Turkey. It is a reality which almost entire globe agrees on, that the main reason underlying military intervention by USA on Iraq is actually to divide existing rich oil reserves of the country which can be even richer by the possible oil reserves to be added to these reserves, to control Basra Port which is the most important supply point for Middle East oil. Some American specialists and officials try to convince global public opinion that basic reason of this military intervention is not oil but it is an inevitable step forward in the war on terror. While a heavy propaganda war continues delving that Iraq under the leadership of Saddam produces weapons of mass destruction, poses a great threat to US and its allies by means of its chemical and biological weapons, and there is an affiliation between Saddam and Al-Qaeda, US thinks she may hide her actual reasons of action intended for capturing control of the existing and future oil reserves of Iraq from the eyes. In addition, USA s hall also get Basra Port which is one of the most important oil transportation centers of the World to become determinant factor in meeting oil requirements of Asian countries, especially that of China, European Countries and Japan. After breaking apart Iraq thereby taking her under control, US aims hitting all other countries one by one who oppose US hegemony. Following Iraq, the next targets shall be Syria and Iran. After breaking apart all these countries, US shall install pro-US regimes throughout Middle East thereby eliminating menacing status of Middle east towards US and Israel. US follows such a policy that no country but US and Israel shall be the strongest and largest country in the region and she aims to create such countries which are178 ruled by such rulers which are trustworthy to US. In addition, French, Russian and Chinese oil companies are dominant in Iraqi oil sector, which is a situation restricting activities of American oil companies. US, by invading Iraq, shall ensure dominance of American and British oil companies in Iraq oil industry and effectiveness of OPEC shall be diminished. Turkey is one of the countries who have been damaged the most by the both wars. Since 1990 Turkey ceased her entire commercial relations with Iraq and Kuwait in accordance with UN resolutions. Iraq was the most important commercial partner of Turkey prior the Gulf War. Besides, the border crossing of Turkey to Middle East was at the Iraqi Border. With the embargo started to be implemented right after the Gulf War, Iraqi market as well as all other border crossings to Middle East via Iraq started losing their activities. While closing down of the Karkuk - Yumurtalık Pipeline, make oil import harder, it also eliminated revenues derived from oil transportation via the pipeline. In addition, Turkey suffered many military and economic losses in her struggle against terrorist organization PKK which has taken harbor in Northern Iraq which caused a great instability in southern east region of Turkey. Iraq's economy stagnated due to these wars. Since Iraqi economy is mostly based on Oil, the embargo which was started to be implemented by UN on Iraq with the invasion of Kuwait by Iraq in 1990, paralyzed Iraqi economy totally. Despite the embargo was alleviated by UN in 1997, pre-war economy was not restored since Iraqi economical infrastructure (especially her oil and industrial sectors) had been heavily damaged due to war and embargo. While it is impossible to calculate damages arising out of Gulf Wars, Iraq still feels the damages and losses, as well as their accumulated results in her economic, commercial and social life.