Irak savaşının Diyarbakır iline sosyo-ekonomik etkisi
- Tez No: 187851
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUMRU BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETTarihsel bir geçmişe sahip olan Türkiye ve Irak ilişkisi 1990 yılından itibarenbüyük oranda olumsuz etkilenmiştir. Ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel bağlara sahip olanilişki, Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesini izleyen yılların bazı dönemlerinde durma noktasınakadar gelmiştir. ABD'nin üstlenmiş olduğu ?dünya polisi? rolü gereğince Irak'a müdahaleetmesi başta Türkiye gibi yakın komşuları olmak üzere tüm dünyayı olumsuz etkilemiştir.Bu çerçevede, birinci ve ikinci Körfez Savaşlarını hazırlayan etkenleri,sonuçları, dünya kamuoyunun yaklaşımları ile Türkiye ve özellikle Diyarbakır'a etkileriincelenmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü giriş bölümüdür.kinci bölümünde, Diyarbakır'ın sosyo-ekonomik yapısı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde,Irak'ın sosyo-ekonomik yapısı incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümde KörfezSavaşı'nın etkileri ve Irak Savaşı'nı (2003) hazırlayan etkenler incelenmiştir. Beşincibölümde, Irak ve Türkiye'nin ekonomik ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca Irak Savaşının (2003)Diyarbakır iline sosyo-ekonomik etkisini ölçmek amacıyla yapılan anket çalışması bubölümde değerlendirilmiştir.Altıncı ve sonuç bölümünde ise yapılan çalışmaların genel bir değerlendirmesiyapılarak çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTurkish-Iraqi relations sharing historical ties have been adverselyaffected from 1990. The relations between both nations having economic,commercial, social and cultural ties, has come to the point of interruption during thecertain periods of the years following Iraq?s occupation of Kuwait.The fact that, as a result of the role of a ?World Police? the USundertakes, it has intervened in Iraq heavily affected the whole world, especiallyneighboring countries like Turkey.In this context, the factors causing First and Second Gulf Wars, theirresults, approaches of the world opinion in this respect and their implications onTurkey, especially Diyarbakır have been examined.The study plan consists of eight parts. The first part of the study is?introduce?.In the second part, socio-economic structure of the city Diyarbakır isexplained.In the third part, Iraq?s socio-economic structure has been examined.The third part of the study covers the political and military dimensionsof the First Gulf War beginning with Iraq?s occupation of Kuwait.In the fourth part, effects of Gulf War and the reason of Iraqi Warhave been examined.In the fifth part, Turkish-Iraqi economic relations have been analyzed.Furthermore, the results of the inquiry conducted to assess the socio-economiceffects of the Iraqi war on the city Diyarbakır (2003).The sixth and conclusion part covers a general assessment of thestudies, and various proposals in this respect.1