Halkla ilişkiler açısından örgütsel bağlılık: Oyak Bankası örneği
- Tez No: 172819
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
177 ÖZET Bu araştırma, örgütsel bağlılık kavramını halkla ilişkiler açısından açıklamak, çalışanların örgüte olan bağlılığının hangi faktörlerle ilişkili olduğu ve hangi faktörlerle sağlanabileceğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, örgütsel bağlılığın sağlanmasında etkisi olan araçsal bağlılığın hijyen ve motivator faktörlerle desteklenerek duygusal bağlılığa olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma çerçevesinde, örgütsel bağlılık kavramının tanımı, bağlılığın türleri, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılığın sonuçları değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda halkla ilişkilerdeki performans alanları, iş tatmini kavramı, örgütsel bağlılığın kurulmasında kullanılan araçlar ve bu bağlılığın sağlanmasında halkla ilişkilerin rolü incelenmiştir. Çalışma sürecinde, İstanbul Oyak Bankası Genel Müdürlüğü çalışanları arasında anket yapılmıştır. Anket formu, çalışanların örgütsel bağlılık düzeyini ve buna etki eden faktörleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır, örgüte bağlılığın ölçülebilmesi için, zihinsel değer-beklenti teorisinden faydalanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul Oyak Bankası Genel Müdürlüğü çalışanları oluşturmuş, örneklemi; kolayda örnekleme metoduna göre belirlenen çalışanlardan meydana getirilmiştir. Çalışmanın analizleri için, bilgisayar ortamında excel programı ve 'SPSS for Wmdoss'ta tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırma süreci ve anketlere verilen cevaplar doğrultusunda elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, örgütsel bağlılığın sebep ve sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bağlılık kavramı ile ilgili genellemelere varılmış ve örgütler için öneriler ortaya konmuştur. Sonuç olarak çalışma süreci boyunca örgütsel bağlılık kavramı, halkla ilişkiler açısından açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
178 ABSTRACT The objective of this research is to explain the organizational loyalty concept from the public relations aspect, to state the related factors that loyalty of the staff depends upon and to determine factors that can provide this loyalty. For this objective, by supporting the instrumental loyalty, that is effective for providing organizational loyalty, with hygienic and motivator factors, the effects on emotional loyalty is researched. Within the frame of the research, the definition of organizational loyalty concept, types of loyalty, factors that effect organizational loyalty and the results of the organizational loyalty are evaluated. The performance fields in public relations, job satisfaction concept, the means for the construction of organizational loyalty, and the role of the public relations for providing this loyalty are analyzed. A survey was conducted for the research among the stuff of the istanbul Oyakbank Head Office. The questionnaire was prepared to determine the loyalty level of the stuff and factors that affect this loyalty. Mental Value-expectation Theory was used in order to calculate the organizational loyalty. The stuff of the istanbul Oyakbank Head Office were formed the scope of the research, and the stuff determined by the easy sampling method created the samples in the research. Microsoft Office Excel and SPSS for Windows are used for the analysis of the research. Research process and the results of the survey were evaluated, the reasons and the results of the organizational loyalty tried to be explained. Generalizations related to the loyalty concept were introduced and suggestions for the organizations were proposed. As a result, the concept of organizational loyalty from the public relations aspects was explained vvithin the frame of the research.