Max Weber'de toplumsal analiz
  1. Tez No: 172826
  2. Yazar: ALPER MUMYAKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Raymond Aron'un,“anlaşılması çok zor, yanlış anlaşılması çok kolay bir sosyolog”olarak ifade ettiği gibi Weber, ortaya koyduğu anlayıcı sosyolojisi ve metodolojik yaklaşımı ile döneminin bilim dünyası ve akademik çalışmaları arasında farklı bir yere sahiptir. Hayatı ve yaşadığı sosyal ortam itibariyle ilginç bir kişiliğe sahip olan Weber, döneminin hakim paradigması karşısında kendi sosyolojisini ve metodolojik yaklaşımını ortaya koymuştur. VVeber'in anlayıcı sosyolojisinin temelini oluşturan“toplumsal eylem olgusu”tezimizin en önemli sacayağını oluşturmaktadır. Toplumu, bireyin öznel anlam dünyasına dayalı toplumsal eylem olgusu ile açıklamaya ve anlamaya çalışan Weber, sosyoloji anlayışını pozitivist ve tarihsele! bilim anlayışlarının tinsele! yaklaşımlarının kaynaştığı ve birinin birine tercih edilmediği bir çizgide ortaya koymuştur. VVeber'in toplumsal eylem üzerine kurduğu sosyolojisi, ucu açık bir sosyoloji olarak kalmıştır. Bunun nedeni ise, Weber hakkında yapılan eleştiriler ve yaptığı çalışmalarda da görüleceği üzere toplumsal eylem sonrasındaki aşamalar olan toplumsal ilişki ve toplumsal kurumlarıyla örülü toplumsal yapı üzerine yeterince eğil(e)memiş, toplumsal eylem üzerine yaptığı çalışmalar kadar derinlikli bir çalışma ve hassasiyet sergile(ye)memiş olmasından kaynaklanmaktadır (erken yaşta ölümü de bu durumu etkileyen diğer bir unsurdur). Tüm bu değerlendirmelere rağmen Weber, sosyolojisini sağlam bir temel üzerine oturtmuştur. Aradan geçen yaklaşık bir asra rağmen Weber, ortaya koyduğu sosyolojik yaklaşımıyla halen geçerliliğini muhafaza etmektedir. VVeber'in teorik manada açıklamış olduğu anlayıcı sosyolojisinin pratik örneği olarak değerlendirilebilecek olan“Protestan Ahlak ve Kapitalizmin Ruhu”adlı çalışması; Protestan ahlak gibi bir değer sistemiyle kapitalist sistem arasındaki bağı analiz etmeye yönelik bir çalışmadır. Kuru bir sosyal değerlendirmenin ötesinde bireye ve onun öznel anlam
Özet (Çeviri)
individual's subjective sense beyond a simple social evaluations, is the founder of dynamic sociology. In the first part, as explained above, the individual's subjective sense is tried to be explained by relying on the social action fact which is the basis of the interpretive sociology and this fact is tried to be domainstarited as the significiant part of the social structure analysis. In the second part; the social structure, which is constructed with social relations and its content, is tried to be explained and its place in Weber's sociology is mentioned. And in the third part the relation between The Protestant ethic and the capitalist system which is an example of this theoretical system, is tried to be analyzed. In this study it is indicated that Weber with regard to his contemporaries, is the founder of a sociology which still keeps its validity with his theory and works.