Faaliyet bazında maliyetlendirme ve bir işletmede uygulanması
- Tez No: 172827
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
121 ÖZET Yoğun rekabetin yaşandığı iş dünyasında, yöneticiler doğru kararlar almak zorundadırlar. Bu da yöneticilerin doğru maliyet bilgilerine olan ihtiyaçlarını arttırmaktadır, işletmelerin bu ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan geleneksel maliyet muhasebesi yöntemlerinin yetersiz kaldığı düşüncesiyle geliştirilen faaliyet bazında maliyetlendirme, yöneticilerin doğru bilgi ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Birim mamul maliyetlerinin daha doğru belirlenmesi, etkin bir maliyet kontrolünün gerçekleştirilmesi ve işletmedeki bölümlerin verimliliklerinin değerlendirilmesi faaliyet bazında maliyetlendirme ile elde edilen veriler sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışma ile faaliyet bazında maliyetlendirme genel özellikleri ile açıklanmakta, geleneksel maliyet yöntemlerinden farklı yönleri ortaya konulmaktadır. Ayrıca faaliyet bazında maliyetlendirmenin bir konfeksiyon işletmesinde uygulanabilirliği araştırılarak, uygulamanın sonuçları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
122 ABSTRACT Managers have to make proper desicions in a business sphere shaped by intense competition. And this has led to increased need for accurate cost information of managers. Traditional methods of cost accounting were employed to meet the needs of enterprises cited above. The development of activity based costing spawned from the idea of inadequency of traditional methods. More accurate determination of unit cost, achievement of effective cost control and assesment of efficiency of departments in the enterprises can all be realized through the datas derived from activity-based costing. In this study, activity-based costing is explained with general features and it's disparities from traditional costing methods are displayed. Besides, the practicability of activity-based costing in an apparel manufacture is research and the results of application is revealed.