Ex contingente necessarium or a philosophical analysis of the connection between Weber and Marx
Rastlantıdan zorunluluğa ya da Weber ve Marx arasındaki bağlantının felsefi bir analizi
  1. Tez No: 277718
  2. Yazar: DENİZ KUNDAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Max Weber'in Protestan Etik ve Kapitalizm'in Ruhu'nun ilk kez yayınlandığı 20.yy.'ın başından bu yana çoğunlukla Weber ve Karl Marx çeşitli şekillerde karşılaştırılmaktadır. Genellikle onların perspektiflerinin birbirlerinden bütünüyle farklı olduğu iddia edilmektedir. Protestan Etik analizleri aracılığıyla Weber'in, toplum ve ekonomi arasındaki çözümlemeleri açısından Marx'a karşı bir cevap olduğu iddia edilir. Ancak bu çalışmada, Weber'in çözümlemelerinin, Marx'ınkilerle büyük bir yakınlık gösterdiğine işaret edilmektedir ve bu benzerlikler ?Antik Uygarlıkların Çözülüşü'nün Toplumsal Sebepleri?, Ekonomi ve Toplum ve Genel Ekonomi Tarihi gibi hem erken hem de geç dönem Weber çalışmalarında görülebilir. Onun bütün bu külliyatındaki yaklaşımı, ?bir Marksist benzeri? perspektif olarak dikkate alınabilir. Bu metinlerde Weber, Marx'a sayısız göndermeler yapar ve onun analizlerinde boş bıraktığını düşündüğü faktörleri ayrıntılandırır. Weber, tarihin tek yönlü sebepsel yorumlamasını kullandığı için Marx'ı suçlasa da; onun Marx'a yaklaşımı tarihsel materyalizme yakın paralellikler taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Max Weber and Karl Marx have been compared in various ways, especially since Weber?s Protestant Ethic and the Spirit of Capitalism was first published in the beginning of 20th century. The general claim was that their perspectives are completely different from each other. With the analysis of Protestant Ethic, they claim, Weber came up with a negative answer to Marx in terms of his analysis of the relationship between society and economy. However, in this study it is indicated that Weber?s analyses were in close proximity with those of Marx?s and these similarities can be seen in Weber?s both early and late period works such as ?The Social Causes of the Decline of Ancient Civilization?, Economy and Society and General Economic History. Weber?s approach in this all corpus can be considered to be ?a quasi Marxist perspective?. In these texts, he refers widely to Marx and elaborates the factors which he thought Marx had excluded from his analysis. Although he accused Marx of using a one-sided causal interpretation of history, Weber?s approach in relation to Marx has close parallels with historical materialism