Yaşar Kemal'in romanlarında sosyal konular
Social subjects in Yaşar Kemal' novels
  1. Tez No: 172838
  2. Yazar: AZİZ ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 607
Özet
Edebiyatın sosyal boyutunun varlığı, edebiyata sosyolojik bir görüş çerçevesinde eğilmeyi zorunlu kılar. Sosyolojik açıdan edebiyat türleri içinde roman olgusunun apayrı bir yeri vardır. Çünkü romanın, toplumsal gerçekliği diğer edebiyat türlerinden daha kapsamlı olarak ele alıp işlediği görülmektedir. Bu nedenle edebiyat sosyolojisi çalışmalarında roman incelemeleri ön sıralarda gelmektedir. Ayrıca bu özellik roman türünü edebiyat sosyolojisinin önemli analiz alanlarından birisi yapmaktadır. Edebiyat sosyolojisinin olanakları yönünden çözümlemeye tabi tutulan bir roman, yapısında; sosyal-ekonomik, siyasal dinamiklerin yanı sıra birey-toplum sorunsalım kendisine özgü bir örgüde malzeme olarak kullanır. Türkiye'de edebiyat türleri daha çok toplumsal koşullara bağlı olarak gelişme göstermiştir. Özellikle toplumsal değişmenin, toplumsal özgürleşme isteklerinin, demokratik atılımların yoğun yaşandığı dönemlerde edebiyat türlerine ilginin arttığı, romanın da bu süreçten payım aldığı görülmektedir. Kısaca, yaşanılan dönemin toplumsal yapısı ile roman arasında organik bir bağ vardır. Türk roman tarihinde, yazmış olduğu eserlerde işlediği sosyal konularla toplumsal-düşsel gerçekçi bir yer edinen Yaşar KEMAL'in romancılığının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Hatta siyasal kimliği, aydın duruşu, yaşadığı coğrafyanın toplumsal sorunlarım roman kurgusuna taşıma becerisi, yetkinliği ve kendine özgü üslubu Yaşar KEMAL'i ulusal ve uluslar arası birçok kesimin dikkatlerini üzerinde topladığı bir yazar konumuna taşımıştır. Yaşar KEMAL'in eserlerinde işlenen sosyal konuların edebiyat sosyolojisinden hareket edilerek incelenmesi, eserlerin geçtiği dönemin toplumsal yapı niteliklerini, toplumsal sorunlarım, insan ilişkilerini yansıtması bakımından da önemli bilgiler içermektedir. II
Özet (Çeviri)
Since literatüre has a social aspect, it makes us look at literary works from the sociological point of view. From the sociological view; the event of novel has a quite different place in the world of literary works. it has been said that the novel processes the social reality in details from the other literatüre genre. For this reason in the works of literatüre sociology, the novel studies have a former place. Moreover, the novel's having this property, makes it öne of the most important analysis area of literatüre sociology. A novel which is studied from the point of literatüre sociology's opportunities, has a characteristics of using not only socio-economic and political dynamics but also individual-society issue in a context of its own structure. The works of literatüre in Turkey have shovvn a development depending on the social conditions more. Especially in the periods of dense experiences of social changes, it has been seen that the demand of social liberation, democratic leaps, the interest to the works of literatüre has increased and the novel has götten its share on this period. Briefiy, there is an organic connection between structure of lived period and the novel itself. in the history of novel in Turkey, Y. Kemal's novel vvriting style has a distinctive place and an importance - because Y. Kemal has a social imaginary- realistic place vvith his works of literatüre on social matters in the history of novel in Turkey, and his novel vvriting style. Even his political identity, his being intellectual, his ability of reflecting the social problems of the geographical area where he lives, in his novel fiction; his perfection and his special style in miting make him a person who has had the national and international media attention. The study of social subjects in Y. Kemal's works of literatüre from the view point of literatüre sociology, includes important knowledge in terms of the reflections of human relations and social structural properties of the periods of his works and social problems of his society. III