Lipschitz sınıfına ait periyodik fonksiyonların Riesz ortalaması yardımı ile yaklaşım dereceleri hakkında
  1. Tez No: 172872
  2. Yazar: İLHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
V ÖZET Bu çalışmada Lipa ve Lip (a,p) sınıflarına ait fonksiyonların Riesz Ortalaması yardımı ile yaklaşım dereceleri incelenmiştir. ff 2jr periyodlu, periyodik ve Lebesgue anlamında integ- rallenebilen bir fonksiyon ve bunun Fourier serisi de l f (x) *. ^ a. + S (a Cosnx + b Sinnx) olsun. (Pn)* P0 > ° ve pn = PQ + PI +-.-+ P olmak üzere naga- 1 n tif olmayan sabitlerin bir dizisi olsun, t = ~- 2 p, s. n n k=0 k ] ifadesine {s } dizisinin Riesz ortalaması denir, n Lipa sınıfına ait periyodik bir f fonksiyonunun Fourier serilinin Riesz Ortalaması yardımı yaklaşım derecesi ve hemen hemen Riesz ortalaması yardımı ile yaklaşım derecesi sırası ile 0{ (^) a} ; O < a < l n max | f (x) -t (x) | = < 0 P) ve P «-İ 11'-W P. °{(^' } şeklinde verilir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this paper, the degree of approximation of certain functions belonging to the class Lipa and Lip (a,p) by Riesz means have been determined. Let f be a periodic function with period 2 it, and integrable in the sense of Lebesgue. The Fourier series be given by f (x) ~ 0- a_ + 2 (a Cosnx + b Sinnx). * 0 _, n n n=i Let {p } be a sequence of non-negative constans, such n that p« > 0 and P = p" + p, +...+ p, t = =- 2 p. s, *d n *o 1 n' n P, _n k k n K- ü are called the (R,p ) -means of the sequence (s }. n n Tke degree of approximation of a periodic function f belonging to the class of Lipa, by Riesz means and by almost Riesz means of Fourier series are given by, 0 {(j^)a} ; 0 < a < 1' n P P 0 { -S log -Ü } ; a = 1 P p n *ri max a