Bir sınıf global optimalleştirme problemlerinin çözümü için bir yaklaşım
An approach for solving a broad class of global optimization problems
- Tez No: 216122
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ORDİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son yıllarda Global Optimizasyon Problemleri `nin geniş bir sınıfını çözmek için Kesen Açılar Yöntemi isimli yeni bir yöntem kulllanılmaktadır. Bu yöntem her adımda yine bir Global Optimizasyon problemi olan bir Yardımcı Problem (Altproblem)' in çözülmesini gerektirir.Bu tezde, pozitif artan homojen (IPH) yada Lipschitz (IPH fonksiyonlarına dönüştürülebilen) fonksiyonlu birim simplekste tanımlı Global Optimizasyon Problemlerinin çözümünde kullanılan Kesen Açılar Yöntemi incelenmiştir. Kesen Açılar Yönteminin uygulamalarında, yukarıda sözü geçen Altproblem için, en iyi çözümü bulmada destek vektörlerinin bütün olasılıklarının kontrol edilmesi gerekir. Bu durum problem boyutu arttıkça çözüm zamanını polinomiyal olmayan boyutlara götürmektedir. Bu tezde altproblem yeni bir kombinatoryal probleme dönüştürülmekte ve çok daha etkin biçimde çözülmektedir. Yapılan hesaplama denemeleri geliştirilen yöntemin etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rececntly a new method, which is called The Cutting Angle Method (CAM), for solving a broad class of Global Optimization problems has been developed.This is an iterative method and in each iteration of the CAM a subproblem has to be solved, which is in turn, generally a global optimization problem.In this thesis, the cutting angle method (CAM) in global optimization of increasing positively homogenous functions over the unit simplex (Also lipschitz functions that could be expressed as increasing positively homogenous functions) are investigated. In the applications of CAM, all the possibilities of supporting vectors have to be tested to find the best solution, for the Subproblem we told above, and hence while the dimensions of the problem increases, execution time grows exponentially. In this thesis, to solve the Subproblem more effectively, it has been transformed to a new combinatorial problem. Results of numerical experiments show the effectiveness of the improved method.