Marka konumlandırma (spor ayakkabılarının marka kişilik özelliklerine göre konumlandırılmaları farklı mıdır?)
- Tez No: 172871
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HAMDİ İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
VII ÖZET Son yıllarda konfor, trendler gibi etkenler ve sağlıklı bir yaşam için spor yapmak düşüncesi ile giyimde spor ayakkabıların önemi arttığından; bu çalışmada, farklı spor ayakkabı markalarının pazardaki konumlarının üniversite öğrencileri tarafından algılanmaları arasında fark olup - olmadığım; farklı algılanıyorsa hangi eksenlere göre farklı algılandıklarını, algılama farklılığı ile satın alma arasında bir ilişkinin bulunup - bulunmadığını; bu ilişkinin gençlerin ailesindeki kardeş sayısına göre değişip - değişmediğini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde pazarlama ve pazarlama anlayışı ile ilgili temel kavramlar kısaca açıklanmaktadır. İkinci bölümde, pazarı bölümlendirme kavramı ve aşamaları açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise marka ve konumlandırma stratejileri, marka konumlandırma ile tüketici davranışları arasındaki ilişki üzerinde ayrıntılı bir biçimde durulmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünü oluşturan araştırma bölümünde marka ve konumlandırma stratejileri ile ilgili olarak, spor ayakkabı markalan üzerine bir araştırma bulunmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin farklı spor ayakkabılarım marka kişilik özelliklerine (Cesur, Güvenilir, Yenilikçi, Uzman, Genç ve Lider) göre konumlandırma eksenleri itibariyle farklı algılayıp- algılamadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, algılama farklılığı ile satın alma arasında bir ilişkinin bulunup - bulunmadığı; bu ilişkinin gençlerin ailesindeki kardeş sayısına göre değişip - değişmediği belirlenmiştir. Sonuca göre; spor ayakkabı markalarının pazar konumlandırılmaları ile satın alınmalarında; yine marka kişiliği ile satın alınmaları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğuna güvenilir. Çünkü, markaların kişiliklerinin Friedman ve Kendall's W testlerinde farklı olduğu belirlendiği gibi, Ki-kare testinde marka kişiliği ile satın alma arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ki-kare testinde satın alınan markalarla öğrencilerin kardeş sayısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Adidas, Nike, Reebok ve Puma markaları satın alınma tercihlerine benzer bir şekilde, tüketiciler tarafından, belirtilen kişilik özelliklerinin en çok atfedildiği markalar olmuşlardır. Buna göre, bu kişilik özelliklerinin satın alma tercihinde belirleyici kriterler olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In recent years, due to factors like comfort, trends and the idea of doing sports in order to lead a healthy life, trainers gained importance. For this reason, it is aimed to determine if there is a difference in perception for trainers brands' positions on the market, if there is such a difference to which extent they are perceived, if there is a relationship between perception difference and buying, if this relationship changes depending on the number of sibling. In the first part of the research, marketing and fundamental concepts concerning marketing approach have been explained. In the second part, the concept of market division and steps. In the third part, brand and positioning strategies, the relationship between brand positioning and customer behaviours have been given importance. In the fourth part of the research, regarding brand ve positioning strategies, a survey has been conducted on trainers. In the survey, it has been determined if students chose different types of trainers according to their personal features (brave, confident, innovative, expert, young and leader). Moreover, if there is a correlation between the difference in perception and purchasing and if this relationship varies according to the number of sibling in the family In conclusion, it's been determined that the market positioning of trainers and buying; and there is a relationship between brand personality and buying. Brand personalities are different in Friedman and Kendall's W tests. Likewise, it's been concluded that there exists a relationship between brand relationship and purchasing in Chi-square test. It's been concluded that there is a close correlation between brand and subling in Chi-square test. Adidas, Nike, Reebok and Puma have been the brand that were sold according to the personal attributes. Consequently, this personal features play an important role in purchasing.