Genelleştirilmiş stancu operatörleri
Generalized stancu operators
- Tez No: 744915
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BAŞCANBAZ TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında; negatif olmayan bir tam sayı parametreye bağlı olan Stancu operatörlerinin iki tür genelleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Önce, Stancu operatörlerinin, iki farklı formda, Kantorovich tipten genelleştirilmesi tanımlanarak, bu operatör dizileri için Lp-yaklaşım incelenmiştir. Lp-yaklaşımın oranı için bir üst eşitsizlik, birinci ortalama süreklilik modülü (τ-modül) kullanılarak elde edilmiştir. Daha sonra, Stancu operatörlerinin, negatif olmayan bir reel parametreye bağlı olan bir diğer genelleştirilmesi tanımlanarak, bu operatörlerin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, Stancu operatörleri için; salınım azaltıcı özellik ve [0,1] üzerinde sınırlı salınımlı fonksiyonların uzayında, salınım yarı-normunda yakınsaklık elde edilmiştir. Son olarak, negatif olmayan bir reel parametreye bağlı genelleştirilmiş Stancu operatörlerinin Lipschitz sınıfını koruduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two kinds generalizations of Stancu operators depending on a non-negative integerparameter are considered. Firstly, by defining Kantorovich type generalizations of Stancu operators in two different forms, Lp-convergence by these sequences of operators are obtained. An upper estimate for the rate of the Lp-convergence is given in terms of the first order averaged modulus of smoothness (τ-modulus). Next, another generalization of the Stancu operators, which depend on a non-negative real parameter, are constructed and some approximation properties of them are investigated. Moreover, for the Stancu operators; variation detracting property and convergence, in the space of functions of bounded variation on [0,1], in the variation seminorm are obtained. Finally, it is proved that the generalized Stancu operators depending on a non-negative real parameter preserve Lipschitz' class.