Ali Doğan Sinangil'in yaratıcılığı ve yapıtları
  1. Tez No: 172877
  2. Yazar: HALİDE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
rv ÖZET Araştırmam Ali Doğan Sinangil'in kısa biyografisi ve müzik eğitimi, bestecilik stilleri, dönemleri ile beraber eser analizleri ve incelenen partisyonlar olarak üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci bölümde bestecinin Galatasaray Lisesi'nde öğrenim gördüğü yıllardaki müzik eğitimine daha sonra Almanya'da Darmstadt Müzik Kurslan'ndaki müzik eğitiminin evrelerine değinilmiş, besteciliğine yön veren değerli hocalarına ve kısa anektotlara yer verilmiştir. İkinci bölümde bestecilik stilleri, teknikleri ve dönemleri, eserlerinde kullandığı metotların genel özellikleri açıklanmıştır. Bestecilik dönemleri üç kısımda incelenmiştir. I. Döneme ait Yaylı Sazlar Orkestrası için Süit, İmprovizasyon I, Orkestra için Kompozisyon, Yaylı Sazlar için Polyphonie, I. Yaylılar Dörtlüsü, Piyano Parçası, I. Senfoni adlı eserlerin, II. Döneme ait, Mevlana Oratoryosu, II. Senfoni, Viyolonsel ve Orkestra için Konçerto, Bağdat Hatun Operası adlı eserlerin, III. Döneme ait, Piyano Sonatı, IV. Senfoni, Keman ve Piyano için Sonat, III. Yaylılar Dörtlüsü adlı eserlerin genel anlamda analizleri yapılmıştır. Araştırmamın son bölümünde besteciye ait eserlerin eser dizini ve incelenen partisyonlardan örnekler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My research consist of three parts. There is a short biography which includes a part on music education, a part on the composition styles of Ali Doğan and finally an analysis of the compositions and a study of his scores during that era. The first part intends to look at the composer's musical education while he was persuing his studies in Galatasaray High School. It further goes on to look at his musical education when he attended music courses in Germany-Darmstadt and also discusses the esteemed teachers who were responsible for directing his composing styles and short anecdotes. The second part deals with his composing styles, tecniques, and states general characteristics of methods he empoyed in his compositions. His composition style is studied in three parts. In general it will look at and analyze; Suit for String Instruments, Improvised I, Composition for Orchestra, Polyphonic for String instruments, I. String Quartet, Piano Part and I. Symphony, which are this compositions during his first period. Mevlana Oratorio, II. Symphony, Concerto for Violencello and Orchestra, and Bağdat Hatun Opera which are compositions of his second period and finally Piano Sonata, IV. Symphony, Sonata for Violin and Piano, III. String Quartet which are compositions of his third period during his era. The last part will consist of a composition index which will show musical pieces belonging to the composer and examples of studied scores.